Wizyta szefa unijnej dyplomacji w Moskwie. Majmurek: nie jest to dobry sygnał dla opozycji w Rosji

- Wydaje mi się, że w tym momencie, kiedy Rosja pakuje swojego najsłynniejszego opozycjonistę do więzienia, taka podróż nie jest dobrym sygnałem także dla proeuropejskiej części opinii publicznej Rosji - powiedział o planowanej wizycie w Moskwie szefa unijnej dyplomacji Jakub Majmurek, publicysta "Krytyki Politycznej". Gościem "Debaty dnia" był także Łukasz Kobeszko z "Nowej Konfederacji".

2021-02-04, 19:35

Wizyta szefa unijnej dyplomacji w Moskwie. Majmurek: nie jest to dobry sygnał dla opozycji w Rosji

Szef unijnej dyplomacji i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Josep Borrell zakomunikował, że pojedzie do Rosji w pierwszym tygodniu lutego. Grupa europosłów przestrzega przed tą wizytą. Ich zdaniem moment wizyty, pierwszej tej rangi od 2017 roku, jest niefortunny z powodu sprawy Nawalnego i następstw jego uwięzienia.

Powiązany Artykuł

nawalny 1200 shutterstock.jpg
Sytuacja w Rosji. Dr Małgorzata Bonikowska: Putin ma zagwozdkę, co zrobić z zachowaniem Nawalnego

Niedobry sygnał

Zdaniem Jakuba Majmurka wizyta Josepa Borrella w Moskwie jest błędem i niedobrym sygnałem dla prodemokratycznej części obywateli Rosji, którzy liczyli na inne ruchy ze strony Unii Europejskiej.  – Nie wiem dokładnie, jaki jest cel tej wizyty. Bez wątpienia relacje Rosji i UE są na kolejnym zakręcie ze względu na sprawę Nawalnego. Rosja, pakując go do więzienia, znów zaprezentowała się jako państwo autorytarne i pozbawione rządów prawa. W tym momencie podróż ważnego europejskiego urzędnika nie powinna mieć miejsca - powiedział.

Czytaj także:

- Oczywiście UE i Rosja są sąsiadami i jako tacy muszą ze sobą współpracować. Nie jest możliwe wysadzenie tej współpracy w powietrze i jej całkowite zawieszenie. Jednak wydaje mi się, że w tym momencie, kiedy Rosja pakuje swojego najsłynniejszego opozycjonistę do więzienia, taka podróż nie jest dobrym sygnałem także dla proeuropejskiej części opinii publicznej Rosji - zaznaczył.

REKLAMA

Długofalowa strategia Rosji

Łukasz Kobeszko zwrócił uwagę na to, że Rosja nie przywiązuje dużej wagi do organu Unii Europejskiej i woli prowadzić indywidualne kontakty z poszczególnymi państwami. - Warto zwrócić uwagę na to, że częścią długofalowej strategii Rosji jest granie na podziały w Unii Europejskiej. Jest nią także utrzymywanie kontaktów dyplomatycznych, ale one są pozbawione znaczenia. Kończą się zazwyczaj dyplomatycznymi oświadczeniami o pogłębianiu relacji. Istotą rosyjskiej polityki jest rozmawianie ponad UE. Z Angelą Merkel, z prezydentami Francji i to jest główna myśl polityczna Rosji. Unijne instytucje są dla nich o tyle potrzebne, o ile mogą ugrać interes jak w przypadku sprzedaży szczepionek - ocenił.

Czytaj także:

- W geopolitycznym wymiarze trzeba mieć świadomość, że po pierwsze ta wizyta nie powinna się odbyć, a po drugie nie przyniesie żadnych skutków bez względu na słowa Borrella. One zginą gdzieś w tłumie i nie będą miały dla Kremla dużego znaczenia - powiedział publicysta.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj

Publicyści m.in. o relacjach Unii Europejskiej z Rosją ("Debata dnia") 46:07
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: Debata dnia

REKLAMA

Prowadzący: Adrian Stankowski

Goście: Łukasz Kobeszko ("Nowa Konfederacja"), Jakub Majmurek ("Krytyka Polityczna")

Data emisji: 4.02.2021

Godzina emisji: 18.06

REKLAMA

dz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej