"To dobre z perspektywy wschodniej flanki NATO". Ekspertka OSW o pozostaniu wojsk USA w Niemczech
- Decyzja o zawieszeniu tych planów i przeglądzie całościowym amerykańskiej obecności wojskowej na całym świecie jest, z perspektywy wschodniej flanki, dobra - mówiła w Polskim Radiu 24 Justyna Gotkowska z Ośrodka Studiów Wschodnich.
2021-02-05, 17:40
Zgodnie z decyzją Donalda Trumpa 12 tys. amerykańskich żołnierzy miało wrócić z Niemiec do swojego kraju. Podczas swojego pierwszego przemówienia na temat polityki zagranicznej Joe Biden zapowiedział wstrzymanie tego planu. Administracja Białego Domu chce podjąć się głębokiej analizy sytuacji.
Powiązany Artykuł
USA wstrzymują plan wycofania żołnierzy z Niemiec
- Decyzja o zawieszeniu tych planów i przeglądzie całościowym amerykańskiej obecności wojskowej na całym świecie jest, z perspektywy wschodniej flanki, dobra - oceniła Justyna Gotkowska.
Zdaniem ekspert obecnie najważniejszym pytaniem jest to, czy rzeczywiście dojdzie do całkowitego zastopowania realizacji tych wcześniejszych planów, czy jednak Amerykanie zdecydują się wprowadzić jakieś zmiany.
- Wydaje mi się, że nie dojdzie do przeniesienia tych jednostek bojowych, ale mogą być realizowane plany scalenia struktur dowodzenia - powiedziała rozmówczyni.
REKLAMA
- Artur Wróblewski: relacje pomiędzy USA a Niemcami wracają do równowagi
- "Gry nie będzie toczył przy jednym stoliku". Reginia-Zacharski o polityce międzynarodowej Bidena
- Biden nie wycofa żołnierzy USA z Niemiec. Szef MON: to dobra wiadomość dla bezpieczeństwa Europy
Amerykanie w Niemczech
Jak poinformowała specjalistka, w Niemczech jest około 36 tys. amerykańskich żołnierzy, którzy funkcjonują tam na stałe. Z kolei personel cywilny liczy 12 tys. osób.
-Te wojska amerykańskie są skoncentrowane w południowozachodnich niemieckich landach - tłumaczyła Gotkowska. Jak wyjaśniła, służyły one między innymi do prowadzenia operacji w Afryce i na bliskim Wschodzie np. w Afganistanie.
REKLAMA
Specjalistka dodała, że wojsko USA utrzymuje w Niemczech między innymi bazę lotniczą. - Jest ona największym portem przeładunkowym dla amerykańskich sił na Europę, Afrykę i Bliski Wschód - wyjaśniała ekspertka.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Posłuchaj
***
Audycja: Świata pogląd
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Justyna Gotkowska, Ośrodek Studiów Wschodnich
REKLAMA
Data emisji: 05.02.2021
Godzina emisji: 16.47
jbt/pr24
REKLAMA