Ilu ludzi na świecie przyjęło już szczepionkę przeciw COVID-19? Najnowsze dane

86 milionów osób na całym świecie otrzymało już pierwszą dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi. Takie dane opublikowali amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Johna Hopkinsa. Światowa Organizacja Zdrowia zaapelowała, aby bogate kraje podzieliły się szczepionkami, a koncerny farmaceutyczne pomogły sobie nawzajem w produkcji preparatów.

2021-02-05, 21:21

Ilu ludzi na świecie przyjęło już szczepionkę przeciw COVID-19? Najnowsze dane

Najwięcej osób, 26 milionów, otrzymało dotąd pierwszą dawkę szczepionki w Stanach Zjednoczonych. W przeliczeniu jednak na liczbę mieszkańców w podawaniu zastrzyków przoduje Izrael, gdzie w pełni zaszczepiono 18 procent społeczeństwa.

Szczepionkowa solidarność

Powiązany Artykuł

prof. Włodzimierz Gut 1200.jpg
Rząd luzuje obostrzenia. Prof. Gut: to metoda prób i błędów, ale innej nie ma

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że 3/4 wszystkich zaszczepionych to osoby z dziesięciu bogatych państw, a w 130 krajach w ogóle nie podano jeszcze ani jednej dawki. Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zaapelował, aby zamożniejsze kraje podzieliły się posiadanymi zapasami z biedniejszymi krajami po zaszczepieniu swoich medyków oraz osób starszych. Wezwał też do zwiększenia produkcji preparatów.

Czytaj także:

- W ubiegłym tygodniu firma Sanofi ogłosiła, że będzie produkować szczepionki koncernów Pfizer i BioNTech. Wzywamy inne firmy, by poszły za tym przykładem - dodał.

REKLAMA

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża poinformował, że w najbliższym czasie zamierza dostarczyć szczepionki dla 500 milionów osób z ubogich krajów. Chiny wyślą 150 tysięcy dawek preparatu firmy Sinopharm do Syrii.

Wirus mutuje

Powiązany Artykuł

mid-epa08988051 (1).jpg
Koronawirus w Europie. Wiemy, gdzie jest najtrudniejsza sytuacja pandemiczna

Obecnie na światowym rynku dostępnych jest kilka szczepionek: dwie amerykańskie, wyprodukowane przez koncerny Pfizer i BioNTech oraz Moderna, brytyjski preparat firmy AstraZeneca, rosyjska szczepionka Sputnik i chińska Sinovac. Indie oraz Iran twierdzą, że wyprodukowały własne preparaty, ale na razie nie ma chętnych na ich kupno.

Czytaj także:

Koncern Pfizer informował wcześniej, że jego szczepionka działa także w przypadku nowego wariantu wirusa z Wielkiej Brytanii. Podobny komunikat wydała właśnie AstraZeneca. Nie jest jednak znany efekt działania preparatów w przypadku innych nowych odmian, zdiagnozowanych w RPA oraz w Brazylii.

REKLAMA

Posłuchaj

86 mln zaszczepionych przeciwko COVID-19 na świecie. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 0:56
+
Dodaj do playlisty

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 2 miliony 288 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 105 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej