Problemy z pracą i nowymi opłatami. Brexit dotknął Polaków w Wielkiej Brytanii

Od miesiąca mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa odczuwają efekty brexitu. Mimo, że kraj opuścił Unię Europejską rok temu, cały czas trwał okres przejściowy i reguły się nie zmieniały. Od nowego roku sytuacja zmieniła się diametralnie. O sytuacji Polaków na Wyspach w magazynie polonijnym "Polacy w świecie".

2021-02-06, 07:45

Problemy z pracą i nowymi opłatami. Brexit dotknął Polaków w Wielkiej Brytanii
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/Ink Drop

Pan Łukasz, Polak mieszkający w Wielkiej Brytanii, pracuje dla sieci supermarketów. Codziennie jeździł do portu i stamtąd rozwoził do sklepów towary przywożone z kontynentu. Niestety od nowego roku towarów jest mniej, a co za tym idzie - mniej jest pracy i... pieniędzy.

Powiązany Artykuł

shutterstock granica brytyjska wielka brytania lotnisko 1200.jpg
Koniec swobodnego napływu imigrantów z UE. To skutek brexitu

- Generalnie robię w tej firmie 7-8 lat i nigdy nie było takiego martwego okresu, styczeń-luty. Zawsze była tutaj praca. A teraz nagle, po nowym roku, po brexicie się ucięło - mówił pan Łukasz.

Ze Zjednoczonego Królestwa sytuację Polaków po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie relacjonował nasz korespondent w Londynie Adam Dąbrowski.

Czytaj również:

W magazynie "Polacy w świecie" poruszone zostały także inne tematy.

Chicagowska polonia zmaga się z problemem zamykania przez tamtejszą archidiecezję polonijnych parafii. Powodem tego jest spadająca liczba wiernych, problemy finansowe i niedobór księży. Część tych świątyni zostało wzniesionych przez polskich imigrantów. Sprawę bardzo szeroko na swoich łamach opisywał chicagowski Dziennik Związkowy. Ze Stanów Zjednoczonych relacjonował Jan Pachlowski.

Z kolei w Wilnie już 25 lat działa Instytut Polski. Placówka rozpoczęła działalność 1 lutego 1996 roku. Placówka zajmuje się nie tylko promocją polskiej kultury i nauki, ale podejmuje też trudne polsko-litewskie sprawy. Relację przygotował Kamil Zalewski.

W magazynie także rozmowa z prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów południowo-wschodnich w Lubaczowie, Marią Magoń, o tym jak mieszkańcy Podkarpacia starają się ocalić pamięć o Kresach. Rozmawiała Iwona Piętak.

Posłuchaj

Jak Polacy na Wyspach radzą sobie po brexicie? ("Polacy w świecie" / PR24) 23:30
+
Dodaj do playlisty

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

* * *

Audycja: "Polacy w świecie"
Prowadzi: Maria Furdyna
Data emisji: 06.02.2021
Godzina emisji: 07.06

PR24/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej