Czesław Wołłejko. Niezapomniany filmowy Chopin
109 lat temu, 17 marca 1916 roku w Wilnie urodził się aktor i reżyser teatralny Czesław Wołłejko. Zagrał wiele ról w teatrze i w filmie, ale zdecydowanie najwięcej w Teatrze Polskiego Radia - blisko 300.
2025-03-17, 11:30
Debiutował w wieku 23 lat w teatrze w Grodnie, tuż po wybuchu II wojny światowej, w sztuce "Panna Maliczewska" w reżyserii Aleksandra Węgierko. Podobno reżyser zachwycił się młodym aktorem i nazwał go "istnym cherubinem". Burzliwy czas wojny Wołłejko przetrwał pracując w grodzieńskiej restauracji jako kelner. Po wojnie szukał swojego miejsca w teatrach w Białymstoku, Lublinie, Łodzi i Poznaniu. Na dłużej zaangażował się jednak w teatrach w Warszawie, m.in.: Polskim (1953-65, 1967-68), Współczesnym (1968-77, 1983-87) i Ateneum (1977-83).
Cherubin Szyfmana
W jednej ze sztuk Czesława Wołłejkę zauważył Arnold Szyfman, dyrektor warszawskiego Teatru Polskiego, zachwycił się i w 1948 roku ściągnął do siebie.
- Miał odpowiednią postawę do ról romantyczno-tragicznych - mówiła Joanna Godlewska - krytyk i historyk teatru w audycji Iwony Malinowskiej w Polskim Radiu w 2014 roku. - Przystojny mężczyzna o patrycjuszowskich rysach, pięknym głosie. Pisano nawet, że był to aktor romantyczny o szerokim geście, niepokojącej wibracji głosu, że płonął w każdym ruchu i słowie - dodawała.
REKLAMA
Posłuchaj
W roku 1950 zagrał bardzo istotną dla swojej kariery rolę - tytułowego Don Juana w reżyserii Bohdana Korzeniewskiego. Przedstawienie choć niezwykle cenione przez krytyków, wzbudziło podejrzliwość cenzury komunistycznej i szybko zostało zdjęte z afisza.
Role Chopina
REKLAMA
Kolejnym przełomowym momentem była rola Chopina w filmie Aleksandra Forda "Młodość Chopina" w 1951 roku.
- Film - mówiąc szczerze - dzisiaj jest nie do oglądania, ale przyniósł popularność Wołłejce - oceniała w Polskim Radiu Joanna Godlewska.
Postać wrażliwego artysty przylgnęła do Wołłejki i 5 lat później zagrał Chopina raz jeszcze w ważnym i docenionym przez publiczność spektaklu "Lato w Nohant" w reżyserii Marii Wiercińskiej (1956).
W roku 1969 przeniósł się do Teatru Współczesnego w Warszawie, gdzie dał się poznać jako doskonały aktor komediowy, pogłębiający charaktery swoich postaci.
REKLAMA
- Wołłejko potrafił kpić z siebie jako amanta - opowiadała w Polskim Radiu Joanna Godlewska. W 1967 roku grał Szambelana w "Panu Jowialskim", zagrał też Jenialkiewicza w "Wielkim człowieku do małych interesów". To była rola przy całej komediowości rysująca złożoność psychologiczną postaci - komentowała.
Wołłejko filmowy
Czesław Wołłejko była aktorem charakterystycznym z jednej strony a z drugiej potrafił przetransformować się niemal nie do poznania w kolejnych rolach, co szczególnie widoczne jest w filmach.
- Jeśli chodzi o emploi Wołłejki, to jego role szły dwutorowo: grał zarówno amantów komediowych, jak i bohaterów tragicznych - mówiła Joanna Godlewska w Polskim Radiu.
REKLAMA
Wołłejko zagrał w wielu filmach: Hetmana w "Weselu" Andrzeja Wajdy oraz barona Humaniewskiego w "Zaklętych rewirach" Janusza Majewskiego, barona Krzeszowskiego w "Lalce" Ryszarda Bera a także Pławickiego w "Rodzinie Połanieckich" w reżyserii Jana Rybkowskiego. Ostatnia jego rola filmowa to Vadier w filmie Wajdy "Danton".
Źródło: Polskie Radio
az/im
REKLAMA