"Musi być dostosowany do tego, co zrobiła pandemia". Ekonomista o programie ratowania gospodarki
- Istotą takiego programu musi być selektywność, dostosowana do spustoszeń wywołanych przez koronawirusa - tak o "Nowym Ładzie" mówił w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski, ekonomista.
2021-02-07, 13:45
"Nowy Polski Ład" jaki ogłosi rząd Mateusza Morawieckiego, to plan inwestycyjny po pandemii. Ma pozwolić szybko wrócić polskiej gospodarce na ścieżkę wzrostu. Według doniesień medialnych, mowa w nim m.in. o inwestycjach infrastrukturalnych i wsparciu dla firm, a nawet finansowaniu przez państwo szczepionki chroniącej przed HPV i bezpłatnym dostępie do badań prenatalnych.
Selektywność
Powiązany Artykuł
KE: w 2021 roku Polska jednym z krajów unijnych z najmniejszym deficytem sektora państwowego
- Mamy do czynienia z sytuacją selektywną. Są obszary, branże bardzo poszkodowane przez pandemię, a są i takie, które na koronawirusie zarobiły. Dlatego nowy program gospodarczy rządu, musi być dostosowany do tego co spowodowała pandemia - powiedział gość PR24.
Dodał, że kolejnym krokiem obok selektywności, jest to, by zagospodarować pieniądze, jakie zostały wyemitowane by ratować gospodarkę i przedsiębiorców.
REKLAMA
Polityka pieniężna
- Ten przygaszony popyt powoduje, że ta góra pieniędzy jest bardzo nierówno rozłożona. Tu wymienię więc politykę pieniężną, chodzi o to, by mieć nogę na hamulcu inflacji, tak by nawis pieniądza nie spowodował niespodzianek - powiedział prof. Witold Modzelewski.
Posłuchaj
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Magdalena Złotnicka
Gość: prof. Witold Modzelewski (ekonomista)
REKLAMA
Data emisji: 07.02.2021
Godzina: 13.07
REKLAMA