"Próba zintegrowania systemu". Maria Ochman o rozmowach z MZ ws. wynagrodzeń w służbie zdrowia
- Wydaje się, że rządzący dostrzegają wreszcie (potrzebę), ale dostrzegli również szansę dla siebie i dla systemu, żeby stworzyć jeden dokument, jeden akt prawny, kompleksowy, systemowy, dla wszystkich pracowników (ochrony zdrowia) - mówiła w Polskim Radiu 24 przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" Maria Ochman.
2021-02-07, 15:34
W piątek miało miejsce spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, w tym także samego ministra Adama Niedzielskiego z Radą Dialogu Społecznego, samorządami zawodów medycznych oraz związków zawodowych. Wśród tematów rozmów była m.in. nowa siatka płac w ochronie zdrowia. W Polskim Radiu 24 mówiła na ten temat Maria Ochman z Solidarności.
Powiązany Artykuł
Walka z nieuczciwymi zwolnieniami lekarskimi. Ministerstwo pracuje nad projektem
"Rząd dostrzegł szansę dla systemu"
Przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" wyraziła radość z rozmów podjętych podczas spotkania. Jak wyjaśniła, minister zdrowia, ale - jak rozumie - także NFZ oraz cały rząd, "podejmuje próbę zintegrowania systemu wynagrodzeń, która była przez wiele lat postulatem Solidarności".
- Niektórzy słuchacze doskonale pamiętają protesty poszczególnych grup zawodowych - czy to pielęgniarek, czy to ratowników, czy też, kiedyś na początku, anestezjologów. Wydaje się, że rządzący dostrzegają wreszcie (potrzebę), ale dostrzegli również szansę dla siebie i dla systemu, żeby stworzyć jeden dokument, jeden akt prawny, kompleksowy, systemowy, dla wszystkich pracowników - mówiła Maria Ochman.
- My mamy taki projekt, który powstał za czasów ministra Radziwiłła. To jest projekt, który pozwolił dźwignąć najniższe wynagrodzenia, troszeczkę podnieść je w hierarchii wartości. Oczywiście to objęło głównie tych najniżej uposażonych - dodała.
REKLAMA
- "Historie z Budzika". Podsłuchaj reportażu Antoniego Rokickiego
- Tajemnicza śmierć głównego lekarza szpitala w Omsku. Leczono tam Nawalnego po zamachu nowiczokiem
- Światowy Dzień Walki z Rakiem. Profilaktyka może znacząco obniżyć ryzyko zachorowania
Powiązany Artykuł
"Bardzo dobry przykład dla społeczeństwa". Dr Tomasz Karauda o szczepieniach personelu medycznego
"Zależy nam, żeby dokument objął wszystkich"
Maria Ochman wyjaśniła, że problemy służby zdrowia są znacznie szersze. M.in. z powodu niewystarczającej liczby specjalistów, lekarzy i pielęgniarek, "apetyty coraz bardziej rosną". Podkreśliła, że pracownicy opieki zdrowotnej chcieliby zarabiać więcej, co jest całkowicie słuszne.
- Natomiast Ministerstwo (Zdrowia), myślę, właśnie dostrzega ten problem i nie chce chyba już porozumień z poszczególnymi grupami zawodowymi. Mam taką nadzieję - zaznaczyła.
Dodała jednocześnie, że rodzą się pytania, czy tego dowiodą negocjacje z resortem zdrowia, ale także jak postąpią szczególnie branżowe związki zawodowe - lekarzy, pielęgniarek i położnych itp. - które nie reprezentują, jak Solidarność - wszystkich grup zawodowych w ochronie zdrowia. - Nam zależy na tym, żeby ten dokument, ta ustawa, ten akt prawny, który zostanie wypracowany, obejmował wszystkich - począwszy od pracowników administracyjnych zatrudnionych w opiece zdrowotnej, po lekarzy, których kierowniczej roli w terapii oczywiście nikt nie kwestionuje - mówiła Maria Ochman.
REKLAMA
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: Maria Ochman (przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność")
Data emisji: 07.02.2021
Godzina emisji: 14.33
PR24/jmo
REKLAMA