"Robimy kawowy pilotaż". Fusy zamiast soli i piasku na chodnikach Warszawy. Czy to dobry pomysł?
Zastępca burmistrza warszawskiej dzielnicy Ursynów Bartosz Dominiak poinformował, że od wtorku służby miejskie będą posypywać oblodzone chodniki przy ratuszu fusami z kawy zamiast soli czy piasku. Takie rozwiązanie testowano już np. we Lwowie. Urząd stołecznej dzielnicy chce w ten sposób sprawdzić, czy to rozwiązanie faktycznie działa, a także zebrać opinie mieszkańców. Eksperci wskazują jednak, że fusy mogą mieć negatywny wpływ na glebę, rośliny i mikroorganizmy.
2021-02-09, 04:00
"Tak, robimy kawowy pilotaż! W weekend chyba wszyscy przeczytaliśmy o tym, że Lwów wykorzystuje fusy po kawie do posypywania ośnieżonych i oblodzonych chodników - zamiast piasku i soli" - napisał w mediach społecznościowych zastępca burmistrza warszawskiej dzielnicy Ursynów Bartosz Dominiak.
Jak przekazał, w poniedziałek urząd zaczął zbieranie fusów kawowych z urzędowych ekspresów. - Od jutra zamierzmy posypywać nimi chodnik wzdłuż budynku ratusza od strony parkingu. Naszym celem jest przede wszystkim zebranie na przyszłość doświadczeń oraz opinii mieszkanek i mieszkańców - wyjaśnił cel tego eksperymentu wiceburmistrz. Poprosił także mieszkańców, aby później przekazali opinie na ten temat takiego rozwiązania.
TAK, robimy kawowy pilotaż! W weekend chyba wszyscy przeczytaliśmy o tym, że Lwów wykorzystuje fusy po kawie do...
Opublikowany przez Bartosz Dominiak - Zastępca Burmistrza Ursynowa Poniedziałek, 8 lutego 2021
Ulice i chodniki w stolicy posypuje się chlorkiem sodu, czyli solą drogową, ale jest ona np. niedobra dla delikatnej skóry psich łap.
Powiązany Artykuł
Niemal cała Polska pod śniegiem. Na północy i wschodzie zamiecie i zawieje
Czy fusy z kawy do odśnieżania to dobry pomysł?
Niektórzy pomysł chwalą, jednak eksperci przekonują, że wykorzystanie fusów z kawy nie powinno mieć miejsca bez przeprowadzenia szeroko zakrojonych badań.
Portal eko-logicznie.com tłumaczy, że w teorii pomysł wykorzystania fusów z kawy wydaje się rozsądny, ale w praktyce może przynieść to negatywne skutki. Przeprowadzono badania pokazujące, że dodanie do ziemi fusów z kawy w ilości zaledwie 2,5 proc. objętościowo do górnych 10 cm gleby powoduje drastyczny spadek wzrostu roślin.
REKLAMA
Dodatkowo fusy mają właściwości antybakteryjne i działają toksycznie na mikroflorę gleby.
Inne badanie wykazują, że kawa może działać toksycznie na dżdżownice oraz na wzrost biofilmu w wodzie.
W przypadku oczyszczalni ścieków korzystających z mikroorganizmów, obecność dużej ilości kawy może również wpłynąć na zaburzenie działania całych instalacji oczyszczania ścieków ze względu na antybakteryjne właściwości fusów z kawy.
REKLAMA
Kofeina wpływa również na funkcjonowanie zooplanktonu. Tego typu działania mogą także zwiększyć zawartość kofeiny w wodach podziemnych.
Kolejny aspekt to kwestie prawne. Jak podkreśla eko-logicznie.com, fusy z kawy pochodzące z kawiarni stanowią odpad z działalności kawiarni i bez wpisu do bazy BDO nie można go tak po prostu przekazać. Wykorzystanie w ten sposób bez uzyskania "utraty statusu odpadu" jest również nielegalne.
Źródło: PAP / Twitter / eko-logicznie.com
ks
REKLAMA
REKLAMA