"Trzeba się pozbyć tego potwora". Europosłowie chcą wstrzymania budowy elektrowni jądrowej na Białorusi
Europosłowie opowiedzieli się za wstrzymaniem budowy elektrowni w białoruskim Ostrowcu. Wyrazili poważne obawy co do jej bezpieczeństwa. Rezolucję w tej sprawie poparło 642 deputowanych, 29 było przeciwko, wstrzymało się 21.
2021-02-11, 20:12
Wcześniej na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego odbyła się debata na temat budzącej kontrowersje elektrowni, którą wybudowała Rosja. Wyrażane były obawy dotyczące częstych zatrzymań i awarii oraz braku przejrzystości w decyzjach białoruskich władz.
Powiązany Artykuł
Blok elektrowni jądrowej na Białorusi odłączony od zasilania. Zadziałał system ochrony
Europoseł Zdzisław Krasnodębski uważa, że tę inwestycję należy traktować w kategoriach geopolitycznych. Zwrócił uwagę, że energia wytwarzana w Ostrowcu będzie dwukrotnie droższa niż ta wytwarzana w białoruskich instalacjach gazowych.
"Trzeba się pozbyć tego potwora"
- Skoro ekonomicznie inwestycja jest mało opłacalna, dlaczego jest realizowana? Być może jest tak jak w przypadku sławetnego Nord Streamu 2, że cele są głównie geopolityczne i - jak wiemy - Ostrowiec stanowi zagrożenie dla infrastruktury krytycznej - sieci elektroenergetycznych państw bałtyckich. I właśnie ten udział Rosatomu jest być może zagrożeniem geopolitycznym dla wszystkich - powiedział polski europoseł.
Posłuchaj
Były premier Litwy, obecnie europoseł Andrius Kubilius, mówił, że elektrownia jest realnym zagrożeniem dla jego kraju. - Trzeba się pozbyć tego potwora. Nie jesteśmy dużym krajem i jeśli dojdzie do wypadku, nie będziemy mogli nigdzie uciec - mówił Litwin. Dodał, że nie jest przeciwnikiem elektrowni jądrowych, ale podkreślił, że Aleksandrowi Łukaszence ufać nie można. - Przejrzystość, międzynarodowe standardy i niezależność prawna nie są traktowane poważnie przez ten reżim, co ostatnie wybory jasno pokazały - dodał.
REKLAMA
Europarlament wezwał Komisję Europejską do ścisłej współpracy z władzami Białorusi, aby opóźnić uruchomienie elektrowni do czasu pełnego wdrożenia wszystkich zaleceń Unii dotyczących niezbędnych ulepszeń, jeśli chodzi o bezpieczeństwo.
dn
REKLAMA