Szczepienie przeciw COVID-19 u kobiet w ciąży. Nowe odkrycie naukowców z USA

Szczepienie kobiet ciężarnych przeciw COVID-19 może zwiększyć skuteczność przekazywania ich dzieciom ochrony w formie przeciwciał - twierdzą naukowcy z USA.

2021-02-16, 06:40

Szczepienie przeciw COVID-19 u kobiet w ciąży. Nowe odkrycie naukowców z USA
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/Unai Huizi Photography

Powiązany Artykuł

szczepienie pap 1200 .jpg
Doradca prezydenta USA: szczepienie dzieci na COVID-19 istotne dla społecznej odporności

Pacjentka jednego ze szpitali na Florydzie na trzy tygodnie przed porodem (po 39. tygodniu ciąży) została zaszczepiona przeciwko COVID-19 (produktem firmy Moderna). Przed narodzinami dziecka kobieta otrzymała tylko jedną dawkę szczepionki.

Czytaj także:

"Podczas porodu do badania pobrano fragment pępowiny. We krwi stwierdzono obecność immunoglobuliny IgG w stężeniu 1,3 U/mL" - poinformowali lekarze z Uniwersytetu Atlantyckiego na Florydzie (FAU).

Co to oznacza? Lekarze opiekujący się pacjentką tłumaczą, że doszło u niej do przesyłu - właśnie poprzez pępowinę - dużej liczby przeciwciał dla dziecka.

REKLAMA

"Ten przypadek dowodzi, że istnieje potencjał związany z ochroną oraz ograniczeniem ryzyka infekcji wirusem SARS-CoV-2, co zaobserwowaliśmy dzięki przekazaniu dziecku przez pępowinę immunoglobuliny (IgG)" - napisali w oświadczeniu lekarze z Florydy.

Powiązany Artykuł

Szczepionka PAP-1200.jpg
Szczepionka Pfizera skuteczna na nowe mutacje koronawirusa. Są wyniki wstępnych badań

Badający kobietę naukowcy deklarują, że jest to pierwszy na świecie przypadek, w którym potwierdzono możliwość takiego transferu przeciwciał.

W oświadczeniu amerykański zespół naukowy doprecyzował, że ciężarna była członkiem personelu medycznego, znajdującego się w ostatnim czasie "na pierwszej linii frontu walki z COVID-19". Szczepienie ciężarnej nastąpiło po 39. tygodniu ciąży. Poród odbył się w sposób naturalny, a niemowlę jest zdrowe. Poinformowano też, że w 28 dni od pierwszego szczepienia kobieta przyjęła drugą dawkę.

Potrzeba kolejnych badań

Naukowcy sugerują potrzebę kolejnych badań, które pozwolą określić m.in. to, jak długo utrzymują się przeciwciała IgG przekazane dziecku przez matkę.

REKLAMA

Z opublikowanych na początku 2021 r. badań amerykańskiego Stowarzyszenia Medycyny Macierzyńsko-Płodowej (SMFM) wynika, że stężenie przeciwciał przekazywanych płodom przez kobiety ciężarne, które zachorowały na COVID-19, jest stosunkowo niewielki. W badaniu tym nie uwzględniono jednak żadnej kobiety zaszczepionej przeciwko koronawirusowi.

Naukowcy sugerowali, że choć kobiety w ciąży mogą produkować w swoim organizmie bardzo liczne przeciwciała wobec wirusa SARS-CoV-2, to ich poziom maleje podczas przekazywania ich dziecku za pośrednictwem pępowiny.

***

Szczepionki przeciw COVID-19 (opr. Maria Samczuk, Maciej Zieliński/PAP) Szczepionki przeciw COVID-19 (opr. Maria Samczuk, Maciej Zieliński/PAP)

pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej