Agaton Koziński: pandemia staje się pełzającą ewolucją
- To jedna z najgorszych zim w historii świata. Niedługo będziemy obchodzić rocznicę zamknięcia we własnych mieszkaniach. To musi budzić frustracje. Pandemia jest nieprzewidywalna, ale cierpliwość ludzka też ma swoje limity. Na naszych oczach zmienia się model gospodarki i życia. Od roku jesteśmy na dniu wagarowicza. Tak się nie da, nie da się oszukiwać rzeczywistości, muszą być tego konsekwencje - mówił Agaton Koziński ("Wszystko Co Najważniejsze"). Gośćmi byli również Tomasz Pietryga ("Rzeczpospolita") i Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska").
2021-02-18, 09:02
Z najnowszych danych agencji badawczej Inquiry wynika, że rośnie niechęć Polaków do szczepienia na COVID-19. Dane z ostatniego tygodnia (8-14 lutego) wskazują na wyhamowanie trendu, który obserwowaliśmy od początku pomiarów – pierwszy raz w tak wyraźny sposób obniżyła się chęć Polaków do zaszczepienia się. Obecnie 49 proc. osób deklaruje, że rozważa skorzystanie ze szczepionki (suma odpowiedzi "zdecydowanie tak" lub "raczej tak" na pytanie o taki zamiar), co oznacza spadek o 6 punktów procentowych w porównaniu do poprzedniego pomiaru. Oznacza to powrót do poziomu chęci zaszczepienia się obserwowanego pod koniec grudnia.
Powiązany Artykuł
Apel premiera ws. szczepionek: KE powinna wykorzystać siłę UE do nacisku na firmy farmaceutyczne
Agaton Koziński przyznał, że "nie czuje" problemu ze szczepionkami, jakoby ludzie nie chcieli się szczepić. - Największy problem jest w tym, że brakuje szczepionek, że koncerny nie nadążają z produkcją i dostawami. Program szczepień idzie dosyć sprawnie, choć nie pojawiły się nawet korzyści szczepień. Można sobie wyobrazić, że przy większej skali zaszczepień pojawi się regulacja znosząca obowiązek noszenia maseczek. Będzie to wyraźna ulga - powiedział publicysta.
Jego zdaniem pandemia staje się "pełzającą ewolucją". - Potencjalnie może stać się pełzającą rewolucją. Powoli mamy tego dosyć. To jedna z najgorszych zim w historii świata. Niedługo będziemy obchodzić rocznicę zamknięcia we własnych mieszkaniach. To musi budzić frustracje. Pandemia jest nieprzewidywalna, ale cierpliwość ludzka też ma swoje limity. Na naszych oczach zmienia się model gospodarki i życia. Od roku jesteśmy na dniu wagarowicza. Tak się nie da, nie da się oszukiwać rzeczywistości, muszą być tego konsekwencje. Wahnięcia sondażowe odbieram jako przejaw zniecierpliwienia - mówił Agaton Koziński.
Czytaj także:
Wzrost zakażeń koronawirusem. Niedzielski: z ogromnym niepokojem odczytujemy nowe dane
REKLAMA
Również Tomasz Pietryga zauważył, że znajdujemy się u progu przemian społecznych. - Do końca nie zdajemy sobie sprawy, w którym pójdą kierunku, ale będą miały mocny wpływ polityczny. Czy rząd poradzi sobie z pandemią i szczepieniami? Punkty zdobędą ci, którzy znajdą sposób na to, jak dalej organizować życie społeczne. Znajdujemy się w fazie społecznej hibernacji, która nie będzie wieczna. Mam nadzieję, że przejdziemy do normalnego życia, ale z hibernacji możemy też być wyrwani przez bunt, jeśli dojdzie do załamania rynku - mówił gość Polskiego Radia 24.
Posłuchaj
Natomiast Tomasz Sakiewicz podkreślił, że epidemia zacznie zanikać, gdy względną odporność nabierze 40-50 proc. społeczeństwa. - Będzie traciła warunki rozwoju. Trudny będzie jeszcze marzec, łatwiejszy kwiecień. Maj będzie miesiącem wychodzenia z epidemii. Prawie nie będzie restrykcji, a zakażenia będą spadać. Epidemia wchodzi w decydującą fazę przesilenia. Będzie się to wiązało ze zmianami w gospodarce. W wakacje powinniśmy odczuć efekt wzrostu - podsumował redaktor naczelny "Gazety Polskiej".
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
* * *
Audycja: Debata Poranka
Prowadzący: Stanisław Janecki
Goście: Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska"), Agaton Koziński ("Wszystko Co Najważniejsze"), Tomasz Pietryga ("Rzeczpospolita")
Data emisji: 18.02.2021
REKLAMA
Godzina emisji: 8.36
PR24
Polecane
REKLAMA