Unia chce nałożyć nowe sankcje na Rosję. W tle sprawa Nawalnego

W Unii Europejskiej ponawiane są apele o kolejne sankcje wobec Rosji w związku z aresztowaniem i decyzją o zesłaniu do łagru opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Za restrykcjami opowiedziało się wielu ministrów spraw zagranicznych unijnych krajów przed naradą w Brukseli. Dyskusja strategiczna o relacjach z Rosją ma się rozpocząć około 11.00. Po jej zakończeniu spodziewane jest zielone światło dla rozpoczęcia prac nad konkretną listą sankcyjną.

2021-02-22, 11:55

Unia chce nałożyć nowe sankcje na Rosję. W tle sprawa Nawalnego
Prezydent Rosji Władimir Putin. Foto: ID1974/ Shutterstock

Unia Europejska musi ponownie przeanalizować relacje z Rosją a w związku z ostatnimi wydarzeniami nałożyć sankcje - mówiła część ministrów spraw zagranicznych.

Powiązany Artykuł

Putin FREE 1200.jpg
Francuskie media zapowiadają nałożenie nowych sankcji UE na Rosję. Chodzi o Nawalnego i NS2

- Niestety Rosja nie jest otwarta na współpracę z Unią, wręcz przeciwnie - komentował minister spraw zagranicznych Rumunii Bogdan Aurescu. Poinformował, że większość krajów jest za sankcjami w związku z łamaniem praw człowieka w tym kraju.

Posłuchaj

W UE apele o kolejne sankcje wobec Rosji. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:57
+
Dodaj do playlisty

"Stracona szansa"

W podobnym tonie wypowiadał się minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas. Otwarte pozostaje jeszcze pytanie kto zostanie objęty sankcjami. Wiele jest bowiem głosów, że na czarną listę należy wpisać przede wszystkim oligarchów finansujących reżim Władimira Putina, ale jednomyślności w tej sprawie nie ma.

Powiązany Artykuł

shutterstock aleksiej nawalny 1200.jpg
Sprawa Aleksieja Nawalnego. Ekspert: władze rosyjskie zrobią wszystko, by zneutralizować opozycję

Na ministerialnej naradzie szef unijnej dyplomacji Josep Borrell ma zdać relację z wizyty w Moskwie na początku miesiąca za którą został skrytykowany. - Ta wizyta była straconą szansą, teraz jest szansa na dyskusję strategiczną o wartościach, a nie o interesach - podkreślił minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis.

REKLAMA

A szef unijnej dyplomacji wprawdzie cały czas uważa, że jego wizyta w Moskwie była potrzebna i że należy prowadzić dialog, ale zaczyna inaczej patrzeć na sytuację w Rosji. Dziś Josep Borrell mówił, że Moskwa znajduje się na kursie konfrontacyjnym z Unią Europejską.

jp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej