Spór o aborcję w PO. Konserwatyści nie chcą wychodzić z partii
Konserwatyści z PO, którzy w liście do zarządu partii sprzeciwiali się liberalizacji prawa aborcyjnego, nie chcą wychodzić z Platformy; niektórzy liczą jednak, że zarząd odpowie im na postulat zwołania Rady Krajowej i konwencji w sprawie stanowiska aborcyjnego.
2021-02-24, 07:59
Konserwatyści z PO, którzy w liście do zarządu partii sprzeciwiali się liberalizacji prawa aborcyjnego, nie chcą wychodzić z Platformy; niektórzy liczą jednak, że zarząd odpowie im na postulat zwołania Rady Krajowej i Konwencji w sprawie stanowiska aborcyjnego.
Zarząd Krajowy PO przyjął w ubiegłą środę stanowisko partii w kwestii aborcji. Zostało ono ujęte w "Pakiecie Praw Kobiet", na który - jak mówili politycy PO - składają się propozycje dotyczące bezpieczeństwa kobiet (edukacja seksualna, refundacja antykoncepcji, w tym awaryjnej, zapłodnienia in vitro i badania prenatalne oraz pomoc dla rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami) oraz "Nowa umowa społeczna", która zakłada legalną aborcję do 12. tygodnia ciąży po konsultacjach pacjentki z lekarzem i psychologiem.
Powiązany Artykuł
Konserwatyści z PO chcą przechodzić do PiS? Fogiel: nigdy nie mówimy nigdy
Liberalizacji prawa do aborcji przeciwne było tzw. konserwatywne skrzydło PO. W liście wysłanym do zarządu grupa 21 parlamentarzystów PO zaznaczyła, że nie zgadza się na koncepcje zmierzające do zapewnienia "aborcji na życzenie", podkreślając zalety tzw. kompromisu aborcyjnego z 1993 r. Sygnatariusze listu opowiedzieli się też za referendum.
Pod stanowiskiem zawartym w liście "konserwatystów" do zarządu podpisali się: Paweł Arndt, Halina Bieda, Mateusz Bochenek, Waldy Dzikowski, Krzysztof Gadowski, Tomasz Głogowski, Cezary Grabarczyk, Kazimierz Kleina, Stanisław Lamczyk, Antoni Mężydło, Czesław Mroczek, Jan Olbrycht, Tomasz Olichwer, Małgorzata Pępek, Kazimierz Plocke, Marek Plura, Ireneusz Raś, Bogusław Sonik, Marek Sowa, Wojciech Ziemniak, Paweł Zalewski.
REKLAMA
- "Ideologiczny skręt w lewo". Poseł PO o stanowisku jego partii ws. aborcji
- "Stają w obozie z Martą Lempart". Jan Dziedziczak o stanowisku PO ws. aborcji
- Zwrot Platformy Obywatelskiej ws. aborcji. Tekieli: to próba samoobrony
Przynajmniej dla części z nich, jak można nieoficjalnie usłyszeć wśród polityków PO, decyzja zarządu jest trudna do przyjęcia. Na tyle trudna, że zastanawiają się nawet nad odejściem z partii. Jednak w rozmowach z PAP sygnatariusze listu zaprzeczają, by mieli takie plany. Niektórzy z nich przekonują nawet, że gdyby nie ich list, stanowisko zarządu mogłoby być jeszcze "gorsze", to znaczy mogło dopuszczać aborcję "na żądanie" bez żadnych ograniczeń.
Nikt nie zapowiadał odejścia
Z informacji PAP wynika, że już po decyzji zarządu, w miniony piątek, doszło do spotkania grupy "konserwatystów". Na spotkaniu tym, które częściowo odbywało się w formule zdalnej, nikt nie zapowiadał swojego odejścia. Niemniej jednak w publicznych wypowiedziach najbardziej radykalni byli Ireneusz Raś, który stanowisko zarządu nazywał błędem, a także Paweł Zalewski, który zwracał uwagę na jego pozastatutowy charakter i żądał zwołania w tej sprawie Rady Krajowej i Konwencji.
Ireneusz Raś pytany przez PAP, czy dopuszcza odejście z PO, zaznaczył, że nie chce odpowiadać na tak postawione pytania. - Jeśli będę miał coś do zakomunikowania, to zakomunikuję. W tej chwili jestem członkiem Platformy Obywatelskiej - powiedział.
REKLAMA
"Platforma nadal będzie Platformą"
Opuszczenie szeregów Platformy wykluczyli pytani przez PAP poseł Marek Sowa i senator Antoni Mężydło.
Senator Marek Plura wyraził nadzieję, że "Platforma nadal będzie Platformą", czyli partią gdzie w sprawach światopoglądowych możliwe są różnice zdań. Jak przyznał, nie jest do końca zadowolony, że decyzja w sprawie aborcji podjęta została tylko na szczeblu zarządu.
- Platforma Obywatelska jest moją partią od 2005 roku i nie zamierzam jej opuszczać. Natomiast podjąłbym się dyskusji na temat wewnętrznych zasad jej funkcjonowania. Mam nadzieję, że będzie możliwość omówienia tej sprawy na szczeblu na przykład Rady Krajowej - powiedział.
Dodał, że popiera postulaty, by zwołać Radę Krajową lub Konwencję i tam poruszyć kwestie stanowiska ws. aborcji. - Ja te postulaty zdecydowanie popieram, niestety nie mamy jeszcze w tej sprawie odpowiedzi zarządu. Dajmy im jednak czas - zaznaczył senator Plura.
REKLAMA
pp
REKLAMA