"Wraca nienawiść do Żydów". Kolejne antysemickie incydenty w Holandii

Powybijane szyby na żydowskim cmentarzu w Rotterdamie oraz graffiti na witrynie żydowskiej restauracji w Amsterdamie w sobotę to kolejne incydenty, które przypomniały o rosnącym antysemityzmie w Królestwie Niderlandów. - Wraca nienawiść do Żydów - powiedział minister sprawiedliwości Ferdinand Grappenhaus.

2021-02-28, 03:36

"Wraca nienawiść do Żydów". Kolejne antysemickie incydenty w Holandii
"Straciłem już rachubę, ile razy musieliśmy je wymieniać w ostatnich latach” - napisał na Twitterze Chris den Hoedt, szef gminy żydowskiej w Rotterdamie. Foto: Twitter/@ChrisHoedt

Powiązany Artykuł

Niemiecka policja 1
Niemcy: rośnie liczba przestępstw przeciwko Żydom. Najgorsze statystyki od dwóch dekad

W piątek wybito szyby na cmentarzu żydowskim w Rotterdamie - informuje dziennik "De Telegraaf" na swojej stronie internetowej. Gazeta cytuje przedstawicieli gminy żydowskiej, którzy zapowiadają konieczność zamontowania kosztownych, stalowych blach zamiast szklanych okien. "Straciłem już rachubę, ile razy musieliśmy je wymieniać w ostatnich latach" - napisał w sobotę na Twitterze Chris den Hoedt, szef gminy żydowskiej w Rotterdamie.\

Dziennik poinformował również o kolejnym incydencie: w nocy z piątku na sobotę na witrynie żydowskiej restauracji HaCarmel w Amsterdamie pojawiły się antysemickie napisy. Gazeta przypomina, że jest ona często celem antysemickich incydentów.

Czytaj także: 

Liczba incydentów rośnie

Według Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej, liczba antysemickich incydentów w Królestwie Niderlandów systematycznie wzrasta i jest najwyższa od 2014 r. W raporcie obejmującym antysemickie ataki w latach 2009-2019, agencja informuje, że w 2019 r. doszło do 182 incydentów, o 35% więcej niż rok wcześniej. Jak wskazuje agencja, w rekordowym 2014 r. zanotowano 171 ataków.

Powiązany Artykuł

shutterstock_zydy-1200.jpg
We Francji narasta antysemityzm. Jasna deklaracja episkopatu

Holenderski minister sprawiedliwości Ferdinand Grapperhaus, podczas uroczystości święta Chanuki, zorganizowanym 13 grudnia ubiegłego roku przez stowarzyszenie Makabi, zapowiedział powołanie krajowego koordynatora ds. walki z antysemityzmem (NCAB). - Nienawiść do Żydów wraca do społeczeństwa i to do głównego nurtu. Słyszymy to na ulicy, w szkole i w pracy. W wielu miejscach potwór czuje się jak w domu - mówił wówczas minister Grappenhaus.

REKLAMA

Zadania dla koordynatora

Ministerstwo sprawiedliwości informuje na swojej stronie internetowej, iż propozycja powołania koordynatora spotkała się z szerokim poparciem w izbie niższej parlamentu. Była to inicjatywa liberalnej VVD oraz konserwatywnej chadecji (Christien Unie).

Krajowy koordynator ds. walki z antysemityzmem ma za zadanie doradzać ministrowi sprawiedliwości w sprawach podejścia do antysemityzmu, bezpieczeństwa i zacieśniania współpracy między stronami zajmującymi się walką z tym zjawiskiem - informuje ministerstwo w komunikacie z 13 grudnia 2020 r. Koordynator nie został jeszcze powołany. 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej