"Wzrosło ryzyko niewypłacalności". Niemiecki bank centralny po raz pierwszy od 40 lat bez zysku
Po raz pierwszy od 1979 roku niemiecki bank centralny nie wypłaci zysku. Wynika to między innymi z potrzeb finansowych związanych z programami promocowymi dla firm dotkniętych pandemią koronawirusa.
2021-03-03, 15:03
Na corocznej konferencji prasowej Bundesbanku jego szef Jens Weidmann oświadczył, że wzrosło ryzyko niewypłacalności, przy czym niemiecki bank emisyjny musiał nabyć ogromną ilość obligacji korporacyjnych.
Powiązany Artykuł
Deutsche Bank grubo pod kreską. Blisko 6 miliardów euro straty
- W ubiegłym roku musieliśmy zwiększyć rezerwy o prawie dwa i pół miliarda euro - zaznaczył. Dodatkowych zmartwień dostarcza mu luźna polityka monetarna Europejskiego Banku Centralnego, od lat krytykowana przez niemieckich depozytariuszy.
Działania frankfurckiej instytucji, skutki koronakryzysu i związane z nim pakiety stymulacyjne przyczyniły się do tego, że Bundesbank po raz pierwszy od ponad 40 lat nie wypłaci rządowi wypracowanych środków. Przed rokiem przekazał mu jeszcze około 6 miliardów euro.
Posłuchaj
Władze niemieckiego banku centralnego podtrzymały wprawdzie swoją prognozę 3 procent wzrostu gospodarczego w 2021 roku, zastrzegając jednak, że kolejne przedłużenie obostrzeń zmusi ich do naniesienia poprawek. Wieczorem rząd federalny zamierza przedstawić program stopniowego wyjścia z lockdownu.
REKLAMA
mg
REKLAMA