Czy zostaną wprowadzone nowe obostrzenia? Rzecznik rządu wyjaśnia
- Obecnie nie zostały podjęte żadne decyzje dotyczące ewentualnych nowych obostrzeń. Ogłoszenie decyzji w tej sprawie będzie nie wcześniej niż na koniec tego tygodnia lub na początku przyszłego - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.
2021-03-04, 09:40
- Rozważamy pewne obostrzenia o charakterze regionalnym - podkreślił w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, nowe zasady dotyczące epidemii koronawirusa nie będą wprowadzane od najbliższego weekendu.
Powiązany Artykuł
"Przebiega zgodnie z planem, choć zredukowany o faktyczne dostawy". Rzecznik rządu o programie szczepień
Rzecznik rządu w Radiu Zet był pytany o kolejne kroki dotyczące walki z epidemią koronawirusa. - Przede wszystkim będziemy analizować sytuację, jeżeli chodzi o liczbę zakażeń i podejmować decyzję co do obostrzeń - zapowiedział. - Co do tego weekendu obostrzenia się nie zmienią - zaznaczył Müller.
Pytany, czy będzie kolejny lockdown lub lokalne obostrzenia dotyczące poszczególnych powiatów, odpowiedział, że zależy to od liczby zakażeń i liczby osób, które przebywają w szpitalach.
- Produkcja szczepionek przeciw COVID-19 w Polsce? Rada Europejska rozważa taką możliwość
- "Polepszenie sytuacji polskich rodzin i pracowników". Rzecznik rządu o celach Nowego Polskiego Ładu
- Na tę chwilę mamy taką sytuację, że ponad 15,5 tys. łóżek jest zajętych, ponad 1,5 tys. osób jest pod respiratorami i te liczby niestety rosną - podkreślił Müller. - Faktycznie rozważamy pewne obostrzenia, ale o charakterze regionalnym. Raczej nie będziemy dokonywać obostrzeń o charakterze ogólnopolskim - dodał rzecznik rządu.
Zaznaczył też, że decyzja czy nowe obostrzenia miałyby charakter powiatowy, czy wojewódzki, a także czy w ogóle taki kroki będą podjęte, jest jeszcze przed rządem. Dopytywany, czy aby zmniejszyć mobilność Polaków, rząd planuje zakaz przemieszczania się pomiędzy miastami i pomiędzy województwami, rzecznik rządu stanowczo zaprzeczył. - Takich rozważań nie ma i takich decyzji nie będzie - zadeklarował.
Powiązany Artykuł
"To prosty przepis na kryzys". Rzecznik rządu komentuje pomysł PO
- Sytuacja zmniejszenia mobilności społecznej następuje m.in. w momencie, kiedy ograniczamy, chociażby tak jak w województwie warmińsko-mazurskim, ruch w galeriach handlowych, w tym wypadku też do zamknięcia szkół - to są narzędzia wykorzystywane w czasie epidemii do tego, aby ruch społeczny i liczba kontaktów społecznych, a tym samym mobilność, była zmniejszana - podkreślił Müller.
Jak przyznał, nie ma też takich planów, aby rząd został zaszczepiony przeciwko COVID-19 poza kolejnością. - Faktycznie Rada Medyczna, wczoraj widziałem wypowiedź prof. (Andrzeja) Horbana, taki wniosek właściwie złożyła, ale takich planów nie mamy - zapowiedział. Ocenił, że zaszczepienie członków Rady Ministrów mogłoby się spotkać z negatywną reakcją, a szczepienia przebiegają zgodnie z ustalonym harmonogramem.
REKLAMA
pg
REKLAMA