Produkcja szczepionek przeciw COVID-19 w Polsce? Rada Europejska rozważa taką możliwość
Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że na wideoszczycie Rady Europejskiej padła propozycja by, w przypadku gdy firmy farmaceutyczne nie wywiążą się z terminowych dostaw szczepionek, Unia Europejska umożliwiła innym podmiotom ich produkcję.
2021-02-26, 16:11
Preparaty miałyby powstawać na podstawie patentów szczepionek dopuszczonych wewnątrz Wspólnoty.
Powiązany Artykuł
Zmiana w programie szczepień. Seniorom od 65 do 69 lat będzie podawany preparat firmy AstraZeneca
- Chodzi o to, by odejść od sytuacji, w której inne firmy farmaceutyczne mają możliwości produkcyjne, natomiast nie mogą tych szczepionek produkować, ponieważ patenty posiadają inne firmy - wyjaśniał rzecznik rządu Piotr Müller. Podkreślił, że koncerny posiadają te patenty między innymi dlatego, że państwa Unii Europejskiej współfinansowały proces badawczy na terenie Unii.
Posłuchaj
Piotr Müller powiedział również, że rząd od kilku miesięcy bada ewentualność produkcji szczepionek w kraju. Dodał, że niektóre koncerny i niektórzy naukowcy deklarują, że takie fabryki mogłyby powstać na terenie Polski. Aby tak się stało, potrzebne jest też prawo patentowe w zakresie danej szczepionki, którego właścicielem są obecnie koncerny farmaceutyczne.
REKLAMA
- "Nie" dla przyłbic i szalików, "tak" dla maseczek. Od soboty zmiany w zakrywaniu ust i nosa
- Nowe obostrzenia na Warmii i Mazurach. Sprawdź, jakie wprowadzono zmiany
W połowie lutego wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował, że w warszawskiej Polfie Tarchomin ruszy niebawem rozlewnia szczepionki przeciw COVID-19. Jak mówił, koszt przygotowania tego procesu szacuje się na 40 milionów złotych.
itom
REKLAMA