Zmiana w programie szczepień. Seniorom od 65 do 69 lat będzie podawany preparat firmy AstraZeneca
- Seniorzy od 65 do 69 lat będą w najbliższym czasie szczepieni preparatem AstraZeneki - poinformował w piątek na konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że ta zmiana wynika z najnowszej rekomendacji Rady Medycznej przy premierze.
2021-02-26, 13:45
Rada Medyczna oceniła, że w świetle wyników nowych badań klinicznych stosowanie szczepionki AstraZeneki jest dopuszczalne u osób od 18. do 69. roku życia. Wcześniej rekomendowała szczepienia dla osób do 65 roku życia.
Powiązany Artykuł
Fałszywe szczepionki na COVID-19. Kraje UE miały otrzymać podejrzane oferty zakupu 900 mln dawek
Jak wytłumaczył rzecznik MZ, nowa rekomendacja Rady oznacza pewne przesunięcia w ramach grupy pierwszej. Na razie w jej ramach szczepionki przyjmują seniorzy powyżej 70 lat i pracownicy oświaty do 65. roku życia m.in. nauczyciele szkolni, przedszkolni, akademiccy, personel opiekuńczo-wychowawczy, pomoc nauczycieli i wychowawców.
- "Nie" dla przyłbic i szalików, "tak" dla maseczek. Od soboty zmiany w zakrywaniu ust i nosa
- Nowe obostrzenia na Warmii i Mazurach. Sprawdź, jakie wprowadzono zmiany
- Otóż na chwilę przesuwamy personel administracyjny szkół i w przyszłym tygodniu ogłosimy, jaki będzie dokładny termin zaszczepienia tej grupy. Ukierunkowujemy teraz te szczepienia szczepionką firmy AstraZeneca na grupę seniorów między 65. a 70. rokiem życia. Ta grupa będzie w najbliższym czasie szczepiona - dodał. Zapytany o termin rozpoczęcia szczepień dla tej grupy seniorów powiedział, że "ruszają już w marcu".
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Nowa mutacja koronawirusa. Wariant kalifornijski zyskuje zasięg globalny
Szczepionka AstraZeneki przeciw COVID-19 zawiera zmodyfikowanego, niegroźnego wirusa, będącego nośnikiem mRNA. Wymaga dwóch dawek. Do jej transportu oraz przechowywania wystarcza temperatura 2-8 stopni Celsjusza; może być trzymana w zwykłej lodówce przez co najmniej 6 miesięcy.
Rada Medyczna jest organem pomocniczym premiera Mateusza Morawieckiego. W jej skład wchodzi kilkunastu ekspertów medycznych, głównie z dziedzin epidemiologii, wirusologii i zdrowia publicznego.
pg
REKLAMA