Blisko 10 milionów Polaków korzysta z profilu zaufanego. Zobacz, jakie sprawy pomaga załatwić

Z profilu zaufanego korzysta prawie 10 mln Polaków, od początku roku założyło go ponad milion osób - poinformował wydział promocji polityki cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów podkreślając, że dzięki profilowi zaufanemu można załatwić wiele spraw urzędowych i życiowych.

2021-03-10, 16:25

Blisko 10 milionów Polaków korzysta z profilu zaufanego. Zobacz, jakie sprawy pomaga załatwić
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: gov.pl/cyfryzacja

Jak podano, od 1 stycznia do 9 marca tego roku profil zaufany (PZ) założyło 1 009 307. - To niewiele mniej niż przez cały 2018 rok i o wiele więcej niż przez pierwsze siedem lat funkcjonowania PZ. W sumie z profilu zaufanego korzysta już 9 808 364 osoby" – poinformował minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w KPRM.

Zdaniem cyfryzacji KPRM, wiele wskazuje na to, że marzec zapisze się w historii PZ jako miesiąc, w którym 10 milionów Polaków będzie miało profil zaufany.

Profil zaufany to przypisany do naszego numeru PESEL zbiór danych o nas samych. Dzięki niemu potwierdzamy swoją tożsamość w kontaktach z e-administracją.

- Dzięki profilowi zaufanemu można załatwiać nie tylko urzędowe, ale i życiowe sprawy. Przykłady? Wniosek o 500+, rejestracja na szczepienie, e-PIT. Lista jest oczywiście dużo dłuższa" - zaznaczono. Pełną listę dostępnych e-usług można znaleźć na GOV.pl.

REKLAMA

Profil zaufany można założyć przez internet za pośrednictwem GOV.pl i banków: PKO PB, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląskiego, Alior Bank, Millennium Bank, kilkuset banków spółdzielczych i platformy Envelo.

Powiązany Artykuł

e-dowód 1200x660.jpg
Polacy złożyli już 5 milionów wniosków o cyfrowe dowody osobiste. Wkrótce pojawią się e-doręczenia

Można też założyć tymczasowy profil zaufany, który potwierdza się w trakcie videospotkania z urzędnikiem. Jest ważny przez trzy miesiące od potwierdzenia.

- Myślimy też o seniorach i aby im łatwiej było przejść tę procedurę – przygotowaliśmy specjalną e-usługę. To profil zaufany 80+ i 70+. Przez siedem dni w tygodniu grupa specjalnie przeszkolonych urzędników zajmuje się wyłącznie obsługą osób w starszym wieku – powiedział Zagórski.

Profil zaufany powstał w 2011 r. Do 2016 r. korzystało z niego ok. 400 tysięcy osób. W większości byli to urzędnicy. Do 1 stycznia 2018 r. z PZ korzystało 1 324 438. Od tego czasu obserwowany jest stały wzrost zainteresowania e-administracją – podkreślono.

REKLAMA

- Pandemia oczywiście przyspieszyła pewne procesy. Jednak stały i sukcesywny wzrost zainteresowania e-usługami zaczął się wcześniej" - stwierdził Zagórski.

PAP, PR24, akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej