"Die Welt" chwali Polskę: żaden z głównych krajów UE nie szczepi się tak szybko

"Kampania szczepień rozkręca się i nabiera coraz większego rozmachu" - zauważył warszawski korespondent dziennika "Die Welt" Philipp Fritz. Napisał on obszerny artykuł na temat szczepień przeciwko COVID-19 w Polsce.

2021-03-14, 11:21

"Die Welt" chwali Polskę: żaden z głównych krajów UE nie szczepi się tak szybko
Punkt szczepień na warszawskim Ursynowie. Foto: Adam Chelstowski/Forum

"Nieczęsto zdarza się, że członkowie Komisji Europejskiej znajdują słowa uznania dla Polski" - czytamy na "Die Welt". Podczas przemówienia w Parlamencie Europejskim 10 lutego przewodnicząca Komisji wskazała Polskę jako pozytywny przykład kampanii szczepień przeciwko COVID-19. Sytuacja w Polsce pokazuje, że kampania "naprawdę przyspieszyła" - powiedziała von der Leyen. Przewodnicząca Komisji Europejskiej podkreślała z uznaniem, że 94 proc. personelu medycznego i opieki w domach spokojnej starości, a także 80 proc. emerytów było już wtedy zaszczepionych - przypomniał publicysta "Die Welt".

Powiązany Artykuł

johnson-johnson szczepionka covid free shutt 1200 ok.jpg
Szczepionka Johnson & Johnson. Dr Pyziak-Kowalska: jest bardzo dobrze przebadana

"W rzeczy samej żaden z głównych krajów UE nie szczepi się tak szybko jak Polska" - napisał. "Pod względem liczby szczepień, przy obecnych 10,8 dawkach na stu mieszkańców, Polska wciąż wyprzedza Hiszpanię, gdzie kampania szczepień również nabiera tempa" - dodał.

"Polska wyraźnie też wyprzedza Niemcy, przy czym postępuje zupełnie inaczej niż jej zachodni sąsiad" - podkreślił niemiecki dziennikarz. "Rejestracja chętnych odbywa się na terenie całego kraju czterema kanałami, przez 24-godzinną infolinię, konto pacjenta, SMS-y lub cyfrowo. Wszystko jest kontrolowane z Warszawy. Kolejność szczepień jest również inna niż w większości krajów UE" - dodał.

"W pierwszej kolejności szczepionki otrzymał personel medyczny, następnie (...) zaszczepiono emerytów i osoby przewlekle chore, a także - na tym wczesnym etapie dodano nauczycieli" - czytamy w "Die Welt". "Zasadnicza cecha kampanii (szczepień) jest jednak inna: podczas gdy w Niemczech wciąż nie wiadomo, kiedy lekarze prowadzący prywatną praktykę będą mogli włączyć się w ogólnokrajową akcję, by szczepić - w kwietniu czy może jeszcze później - w Polsce ta grupa pomaga już od grudnia w szczepieniu ludności, dbają też o to, by marnowało się (...) tylko kilka pojedynczych dawek szczepionek" - napisał dziennikarz.

Czytaj także:

Do 11 marca dostarczono do Polski 5,2 mln dawek, z czego 4,8 mln już skierowano do punktów szczepień w całym kraju. "To 92 procent dostaw" - zauważył niemiecki dziennikarz. W Niemczech, przypomniał, rozdysponowano około 70 procent dostarczonych dawek.

Dziennik podkreślił, że w Polsce jest 6500 punktów szczepień, w których można podawać substancję czynną. "To ogromna liczba (...) w większości przypadków nie jest to kwestia dużych hal, ale małych klinik, ośrodków medycznych czy gabinetów lekarskich. W Niemczech federalni i stanowi ministrowie zdrowia uzgodnili w środę, że gabinety lekarskie powinny włączyć się w kampanię szczepień od połowy kwietnia".

REKLAMA

Powiązany Artykuł

von der leyen 1200 forum.jpg
Szczepionkowy chaos w UE. "Gdyby von der Leyen nie była Niemką, już dawno straciłaby stanowisko"

- Do ostatniej niedzieli zaszczepionych zostało 90 proc. nauczycieli - poinformował w tym tygodniu Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego. "To około 400 tys. osób. Szczepienia tej grupy powinny zostać zakończone w ten weekend" - zauważył dziennikarz "Die Welt".

"Dworczyk, który wszedł w skład Kancelarii Premiera w 2017 r., odpowiada w Polsce za Narodową Kampanię Szczepień Ochronnych. 45-latek (...) o eleganckim, nieco wojskowym wyglądzie musi od czasu do czasu wysłuchiwać krytyk, że ludzie zostali zaszczepieni poza kolejnością lub wystąpiły jakieś problemy logistyczne. Generalnie jednak Dworczyk zasłużył na szacunek" - stwierdził dziennikarz.

"Dzięki istniejącej w Polsce infrastrukturze udało się zapewnić, że dostarczone szczepionki stosunkowo szybko docierają do ludzi. Infrastruktura ma być teraz jeszcze bardziej rozbudowana, na przykład o mobilne punkty szczepień. Tak więc kampania szczepień w tym kraju prawdopodobnie wkrótce nabierze jeszcze większego tempa" - dodał.

itom

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej