Prezes urzędu certyfikacji leków: szczepionkę AstraZeneca można cały czas podawać

- Szczepionkę przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca można podawać w czasie trwania analiz danych dotyczących zdarzeń zakrzepowo-zatorowych - poinformował w poniedziałek prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak. 

2021-03-16, 00:55

Prezes urzędu certyfikacji leków: szczepionkę AstraZeneca można cały czas podawać

W kilkunastu krajach podjęto decyzję o tymczasowym wstrzymaniu szczepień preparatem firmy AstraZeneca. - Decyzje te podjęto jako środek ostrożności, po analizie sytuacji w tych krajach. Europejska Agencja Leków kontynuuje analizę przypadków powikłań zakrzepowo-zatorowych u osób zaszczepionych - wyjaśnił szef URPLWMiPB.

Powiązany Artykuł

shutterstock szczepionka free 1200.jpg
"Realizujemy szczepienia zgodnie z rekomendacjami EMA". Rzecznik MZ o doniesieniach ws. AstraZeneki

Zwrócił uwagę, że "incydenty zakrzepowo-zatorowe (…) wystąpiły u bardzo małej liczby zaszczepionych pacjentów”. - Co roku u wielu osób w Unii Europejskiej występują incydenty zakrzepowo-zatorowe, o różnym podłożu. Co więcej, ogólna liczba zdarzeń zakrzepowo-zatorowych u osób zaszczepionych nie wydaje się być większa niż obserwowana w populacji ogólnej - wskazał.

Czytaj także: 

Grzegorz Cessak przypomniał, że sprawa jest badana przez Europejską Agencję Leków w ścisłej współpracy z wytwórcą szczepionki, ekspertami w dziedzinie chorób krwi oraz krajowymi organami ds. zdrowia, w tym także z brytyjską agencją leków - MHRA, w oparciu o doświadczenie strony brytyjskiej w kontekście podania ok. 11 milionów dawek wspomnianego preparatu.

Apel do zaszczepionych AstraZeneką

Poinformował, że Komitet ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii EMA (PRAC) dokona dalszej analizy wszelkich dostępnych danych we wtorek i zwołał nadzwyczajne posiedzenie na czwartek (18 marca), w celu podsumowania zebranych informacji i zalecenia dalszych działań, jeśli okażą się konieczne.

REKLAMA

"Europejska Agencja Leków podtrzymuje swoje stanowisko, że korzyści wynikające z zastosowania szczepionki w celu zapobiegania COVID-19, z którym to zakażeniem wiąże się ryzyko hospitalizacji i zgonu, przewyższają ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Dlatego też szczepionkę można podawać, gdy trwa analiza wszystkich danych dotyczących zdarzeń zakrzepowo-zatorowych" - czytamy w komunikacie URPLWMiPB.

Powiązany Artykuł

shutterstock astrazeneca free szczepionka free 1200.jpg
"Nie ma na razie dowodów łączących incydenty zdrowotne ze szczepionką AstraZeneca". WHO uspokaja

Europejska Agencja Leków i prezes polskiego Urzędu Rejestracji poprosili, aby zaszczepione osoby, które mają jakiekolwiek obawy, skontaktowały się z lekarzem. Szczególnie istotne jest zgłaszanie podejrzenia wystąpienia działania niepożądanego po szczepieniu do odpowiednich organów.

Szczepionka nie powoduje zakażenia

Szczepionka COVID-19 AstraZeneca to szczepionka zapobiegająca chorobie koronawirusowej 2019 (COVID-19) u osób w wieku 18 lat i starszych. Jest to szczepionka wektorowa, co oznacza, że zawiera inny wirus (z rodziny adenowirusów), który został zmodyfikowany tak, aby zawierał gen kodujący białko wirusa SARS-CoV-2. Szczepionka nie zawiera samego wirusa i nie może powodować COVID-19. W organizmie po wytworzeniu białka wirusa, powstają przeciwciała skierowane przeciwko SARS-CoV-2.

Najczęstsze działania niepożądane związane ze szczepionką COVID-19 AstraZeneca są zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępują w ciągu kilku dni po szczepieniu.

REKLAMA

Na zawieszenie podawania szczepionki AstraZeneca z powodu przypadków zakrzepów krwi u zaszczepionych zdecydowało się już kilkanaście krajów - Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania, Dania, Norwegia, Irlandia, Islandia, Holandia, Bułgaria, Cypr, Portugalia, Tajlandia i Demokratyczna Republika Konga. Austria, Estonia, Łotwa, Litwa i Luksemburg zawiesiły stosowanie jednej konkretnej partii produktu AstraZeneca. 


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej