Dyskusja o zdawalności na UMK. Minister edukacji sprawdzi wyniki egzaminów z anatomii
- Wystąpiłem, wraz z ministrem zdrowia, do uczelni kształcących lekarzy o pełną statystykę z ostatnich pięciu lat, dotyczącą zdawania egzaminów na pierwszym roku, zwłaszcza z anatomii - powiedział szef MEiN Przemysław Czarnek. Powodem decyzji ministrów są informacje o dyskusji na temat zdawalności egzaminów z anatomii na pierwszym roku wśród sudentów Collegium Medicum UMK w Toruniu.
2021-03-16, 04:42
1 marca na Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Toruniu dwóch profesorów tej uczelni wraz z profesorem z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego dyskutowało na temat zdawalności egzaminów onlnie na pierwszym roku kierunku lekarskiego z anatomii. Jeden z uczestników miał powiedzieć, że "zdawalność jest zdecydowanie za wysoka w formie zdalnej i coś z tym musimy zrobić". Studenci mieli okazję przysłuchać się dyskusji, ponieważ po skończonym wykładzie z anatomii nie został wyłączony mikrofon.
Powiązany Artykuł
Co dalej z egzaminami lekarzy? Minister zdrowia: chcemy przesunąć ustną część
- Dotarły do nas informacje, że sytuacje mogły się zdarzać również na innych uczelniach. W żaden sposób nie chciałbym generalizować, nie chciałbym poddawać w wątpliwość uczciwości na studiach medycznych, broń Boże - podkreślił minister edukacji i nauki w Radiu Maryja.
"Przeanalizować sytuację, rozwiać wszelkie wątpliwości"
Szef MEiN poinformował, że w związku z tym wraz z ministrem zdrowia skierował prośbę do wszystkich uczelni medycznych i uczelni, na których są kierunki lekarskie o pełną statystykę z ostatnich pięciu lat, ilu studentów nie zdawało egzaminów na pierwszym roku studiów, w szczególności z anatomii, ilu było dopuszczonych do drugiego roku warunkowo i płaciło za powtarzanie przedmiotu, ilu było usuwanych z uczelni, czyli nie przechodziło pierwszego roku.
- Wszystko potrzebne jest nam po to byśmy mogli wnikliwie przeanalizować całą sytuację i rozwiać pewne wątpliwości, które wokół tego się pojawiają, ale też wszystko w trosce o przyszłość zawodu lekarza w Polsce, bo brakuje nam ogromnie wielu lekarzy i to nie jest kwestia wyjazdu lekarzy za granicę. To tylko po części wygenerowało nam ten problem, duży problem wygenerował fakt, że w ciągu kilku ostatnich dekad wykształciliśmy za mało lekarzy na rynek polski i teraz musimy kształcić ich zdecydowanie więcej - mówił Czarnek.
REKLAMA
Czytaj także:
- Minister zdrowia: podejmujemy działania, by zwiększyć liczbę personelu medycznego
- Lekarze spoza UE w Polsce? Publicysta: to element uzdrawiania naszej służby zdrowia
Minister wskazał, że "sytuacje ustalania reguł, które miałyby eliminować lub powodować tylko niezdanie egzaminu po to, żeby studenci byli zobowiązani płacić za powtórkę muszą być ocenione wybitnie negatywnie". - Chcemy poznać rzeczywistość, dlatego w odpowiedzi na tę sytuacje wystosowaliśmy wraz z panem ministrem Adamem Niedzielskim pisma do uczelni i oczekujemy na informacje szczegółowe dotyczące losu studentów medycyny kierunków lekarskich na pierwszym roku studiów, zwłaszcza w obszarze przedmiotu anatomia - wskazał minister edukacji i nauki.
mbl
REKLAMA