Rocznica aneksji Krymu. MSZ: to pogwałcenie prawa międzynarodowego

"Aneksja Półwyspu Krymskiego to pogwałcenie prawa międzynarodowego oraz zagrożenie dla stabilizacji i bezpieczeństwa w Europie" - pisze w komunikacie polski MSZ. Dziś mija 7. rocznica referendum wśród mieszkańców półwyspu, którego wynik stał się pretekstem do wkroczenia na Krym rosyjskich wojsk okupacyjnych i przejęcia półwyspu od Ukrainy.

2021-03-16, 11:58

Rocznica aneksji Krymu. MSZ: to pogwałcenie prawa międzynarodowego
- Rosjanie przenieśli je na pułap realizacji interesów ekonomicznych - Z. Parafianowicz w PR24 o prywatnych armiach . Foto: pixabay.com

MSZ w okolicznościowym komunikacie zapewnia o trwałym poparciu dla integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy w ramach międzynarodowo uznanych granic. Dodaje, że Polska "niezmiennie i zdecydowanie" potępia nielegalną aneksję Autonomicznej Republiki Krymu i miasta Sewastopol przez Federację Rosyjską. MSZ podkreśla także konieczność kontynuacji przez społeczność międzynarodową nieuznawania Krymu za część Rosji oraz restrykcji wobec Moskwy.

Powiązany Artykuł

przydacz pap 1200.jpg
Przydacz: Polska nie uznaje i nie uzna aneksji Krymu przez Rosję

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraża także "kategoryczny sprzeciw" wobec "bezprawnych" działań Rosji, takich jak militaryzacja półwyspu, rozbudowa infrastruktury wojskowej i intensyfikacja aktywności militarnej oraz ograniczanie swobody przepływu przez Cieśninę Kerczeńską. MSZ podkreśla, że te działania przyczyniają się do wzrostu napięcia w regionie Morza Czarnego i Azowskiego.

Resort dyplomacji potępia także łamanie praw człowieka na Krymie i w Sewastopolu - w szczególności prześladowanie Tatarów Krymskich. W związku z tym MSZ wzywa Rosję do "bezwzględnego przestrzegania praw człowieka oraz zapewnienia etnicznym i religijnym mniejszościom prawa do kultywowania własnej tożsamości oraz dziedzictwa kulturowego". Oczekuje też zapewnienia nieograniczonego dostępu do terytorium okupowanego półwyspu organizacjom międzynarodowym, działającym na rzecz przestrzegania praw człowieka.

kb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej