Lwowska młodzież uczy się o Kazimierzu Górskim. "To postać łącząca Polskę i Kresy"

2021-03-18, 16:31

Lwowska młodzież uczy się o Kazimierzu Górskim. "To postać łącząca Polskę i Kresy"
Kazimierz Górski. Foto: Ferdi Hartung / imago sport / Forum

Młodzież w wieku 13-15 lat z dwóch lwowskich szkół wzięła udział w zorganizowanej przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie lekcji edukacyjnej wystawy „Łączy na Kazimierz Górski” – „Być jak Kazimierz Górski”.

To jeden z wielu punktów programu upamiętniającego 100-lecie urodzin tego znakomitego szkoleniowca piłkarskiego.

W lekcji prowadzonej przez Magdalenę Walczyk-Brzezińską uczestniczyła młodzież z polskim językiem nauczania z lwowskich Ogólnokształcących Szkół Średnich nr 24 im. Marii Konopnickiej oraz nr 10, której patronką jest św. Maria Magdalena.

Powiązany Artykuł

górski serwis grafika 1200 .jpg
SERWIS SPECJALNY - KAZIMIERZ GÓRSKI

- Inaugurujemy program zajęć edukacyjnych "Łączy nas Kazimierz Górski", dedykowany postaci tego znakomitego trenera piłki nożnej. Postaci łączącej Polskę i Kresy. Witamy młodzież ze Lwowa, miasta, w którym urodził się człowiek, który doprowadził reprezentację Polski na sportowe wyżyny – powiedział dyrektor MSiT w Warszawie Sławomir Majcher.

Towarzyszył mu prezes Fundacji Dziedzictwo Kresowe Jan Sabadasz.

- Fundacja wspiera od ośmiu lat nauczanie języka polskiego za granicą. Wspólnie z wydawnictwem „Nowa Era” wyposażamy w trzech szkołach, dwóch we Lwowie oraz jednej w Mościskach cztery początkowe klasy w komplet podręczników na każdy rok w języku polskim - powiedział Sabadasz.

Sabadasz przekazał do muzealnych zbiorów znaczek o nominale 30 hrywien wydany z okazji 100. rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego przez Pocztę Ukraińską. Z lewej strony znaczka widnieje pionowy napis Kazimierz Klaudiusz Górski, a obok niego w centralnym miejscu podobizna słynnego trenera.

W czasie lekcji lwowska młodzież, a wśród nich młodzi piłkarze tamtejszej Pogoni żywo interesowali się życiem i piłkarską działalności Kazimierza Górskiego. Internet w sumie zarejestrował 63 uczestników.

Najpierw wysłuchali opowieści „Być jak Kazimierz Górski”, ilustrowanej zdjęciami z jego życia, a potem pytali prowadzącą m.in. o to w jakiej części Lwowa urodził się trener, w jakim klubie rozpoczął życiową przygodę z piłką nożną, jak polscy kibice pamiętają jednego z najsłynniejszych zawodników Kazimierza Deynę, o karierę zawodniczą i trenerską i tak nierozerwalnie związaną z nimi listę sukcesów polskiej reprezentacji.

Muzeum Sportu i Turystyki przekazało lwowskim szkołom książki: „Gwiazdy Sportu w Niepodległej – Wybitni Sportowcy II Rzeczpospolitej", „Dyplomy Sportowe Drugiej Rzeczpospolitej”, "Mecze polskich spraw – Jak Cieślik ograł Chruszczowa, Lubański uciszył Anglię, a Nawałka zatrzymał Niemców” autorstwa Stefana Szczepłka, książki Mirosława Wlekłego „Górski wygramy my albo oni” oraz przekazanymi przez stołeczne Muzeum Niepodległości egzemplarzami „Kronik Kresowych” i „Polskiej Sztuki Olimpijskiej”.

Czytaj także:

Polecane

Wróć do strony głównej