W PE będzie nowa konserwatywna frakcja? Prof. Kleiber: od dawna było wiadomo, że coś się musi stać
- Obecność Fideszu w dotychczasowym ugrupowaniu była dosyć absurdalna. Od dawna było wiadomo, że coś się tam musi stać - powiedział Michał Kleiber. Odniósł się w ten sposób do pomysłu powstania w Parlamencie Europejskim nowej frakcji w skład, której mieliby wejść politycy z Polski, Węgier i Włoch.
2021-03-19, 14:41
Premier Węgier Viktor Orban zapowiedział, że jego kraj wraz z Polską i Włochami spróbuje przeorganizować europejską prawicę po wystąpieniu rządzącego na Węgrzech Fideszu z Europejskiej Partii Ludowej. - Kontaktowałem się z polskim premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem włoskiego rządu Matteo Salvinim, odpowiedzialnym za sprawy gospodarcze. Polska, Włochy i Węgry - spróbują przeorganizować europejską prawicę. Wkrótce się spotkamy i wspólnie zaplanujemy przyszłość - oświadczył węgierski premier w wywiadzie dla Radia Kossuth.
Powiązany Artykuł
"Jest potencjał na trzęsienie ziemi". Saryusz-Wolski o powstaniu nowej frakcji w PE
"Było wiadomo od dawna"
Prof. Michał Kleiber powiedział, że powstanie nowej frakcji zwiastował dotychczasowy porządek partyjny w Parlamencie Europejskim. - Jestem za porządkiem partyjnym w kraju i UE, który powinien polegać na tym, że partie o podobnych poglądach powinny organizować się w jedno ugrupowanie. Obecność Fideszu w dotychczasowym ugrupowaniu była dosyć absurdalna. Od dawna było wiadomo, że coś się tam musi stać - powiedział.
Czytaj także:
- [NASZ WYWIAD] Jubileusz V4. Ekspert OSW: to kościec Trójmorza, trzeba budować infrastrukturę, zaufanie, szukać wspólnych interesów
- "Ciężka lekcja dla lewackiej elity europejskiej". Hiszpański portal o sukcesach Polski i Węgier
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, powstanie nowego ugrupowania byłoby dobrym ruchem. - Myślę, że wydarzenie które być może nas czeka, byłoby dobre z punktu widzenia przejrzystości polityki poszczególnych ugrupowań w Unii Europejskiej. Czy to się zrealizuje i kto jeszcze mógłby do tego przystąpić jest otwartą sprawą. W moim przekonaniu byłoby to uczciwe pokazanie jakie mamy poglądy - ocenił.
REKLAMA
- Ten pierwszy krok wspólnej polityki powinien być zrobiony w ramach Unii. Przebieg wydarzeń powinien pokazać czy ten potencjał i zgodność poglądów dostatecznie uzasadnia współpracę także w sprawach poza unijnych. Wydaje mi się, że jest to możliwe ale poczekałbym na efekty obecnego rozwiązania - dodał.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia/Gość PR 24"
Prowadził: Magdalena Złotnicka
Gość: prof. Michał Kleiber (były prezes PAN)
REKLAMA
Data emisji: 19.03.2021
Godz. emisji: 14:09
dz
REKLAMA