"Pandemia nabiera tempa". Robert Knap o powodach wprowadzenia lockdownu

- Już pierwsze tygodnie marca przyniosły zdecydowanie więcej zakażonych niż cały luty. Ta pandemia nabiera tempa. Jeżeli chcemy zatrzymać trzecią falę, to trzeba ograniczyć transmisję wirusa - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Knap, dziennikarz tvp.info. Gościem "Debaty Dnia" był też Mariusz Gierej (mPolska24.pl).

2021-03-19, 19:00

"Pandemia nabiera tempa". Robert Knap o powodach wprowadzenia lockdownu

Rząd zdecydował o przywróceniu bardziej rygorystycznych obostrzeń sanitarnych na poziomie ogólnopolskim. Restrykcje zaczną obowiązywać od soboty 20 marca. 

Powiązany Artykuł

warszawa pandemia lockdown forum 1200 .jpg
Nowe zasady bezpieczeństwa od soboty w całej Polsce. Zobacz, co się zmienia

- Nikt nie jest zadowolony z lockdownu, ale też nikt, póki co, nie wymyślił innego sposobu na ograniczenie zasięgu epidemii - zaznaczył Mariusz Gierej. Dodał, że "już dzisiaj słyszymy o tym, że duża część szpitalnych łóżek jest zajęta". - Może być tylko gorzej - ocenił gość PR24.

Robert Knap, drugi gość audycji, zauważył z kolei, że "już pierwsze tygodnie marca przyniosły zdecydowanie więcej zakażonych niż cały luty". - Ta pandemia nabiera tempa. Jeżeli chcemy zatrzymać trzecią falę, to trzeba ograniczyć transmisję tego wirusa - apelował publicysta. 

Czytaj także:

Wydolność systemu ochrony zdrowia 

Powiązany Artykuł

prof. Włodzimierz Gut 1200_b.jpg
Prof. Gut o sytuacji epidemicznej: istnieje zbyt duża tolerancja dla nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa

Mariusz Gierej odniósł się do obecnych w debacie publicznej, krytycznych głosów dotyczących tego, że "nie jest to aż taki straszny wirus". - Nie chodzi o samą kwestię jego zakażalności - podkreślił gość PR24 i dodał, że wirus ten "bardzo szybko powoduje powikłania u dużej grupy ludzi".'

- Pozwolenie na jego rozprzestrzenianie się spowoduje, że w krótkim czasie nastąpi zawał systemu ochrony zdrowia, tak jak przed chwilą obserwowaliśmy to w Czechach - tłumaczył publicysta. Jak wyjaśnił rozmówca, "gdy system ochrony zdrowia staje się niewydolny, to nawet osoby, które świetnie rokują, bo są np. młode, nagle przestają otrzymywać pomoc". - Może to się bardzo źle skończyć - ostrzegł.

Podobnego zdania był także Robert Knap. - Trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, że ten lockdown, ograniczanie transmisji wirusa, nie spowoduje braku chorych. Po prostu chodzi o to, aby system ochrony zdrowia mógł nadążyć i udzielić pomocy, tym którzy jej potrzebują - mówił gość PR24.

Czytaj także:

Posłuchaj

Robert Knap i Mariusz Gierej o m.in. trzeciej fali pandemii w Polsce ("Debata dnia") 48:36
+
Dodaj do playlisty

Brak alternatywy 

Powiązany Artykuł

Koronawirus test covid free shutt-1200.jpg
Liczba zakażeń koronawirusem w Polsce przekroczyła dwa miliony. Dynamika pandemii dalej rośnie

Obaj rozmówcy podkreślali brak alternatywnych rozwiązań, jeśli chodzi o walkę z COVID-19. - Szkoda, że przywódcy polityczni na świecie wszystko postawili na szczepionki i nie pomyśleli o jakichś alternatywach, np. szybkich testach - zauważył Mariusz Gierej. 

- Rzeczywiście, "cała para" poszła w szczepionki - zgodził się Robert Knap. Według dziennikarza "drugą ścieżką, którą powinno się wykorzystać, jest szukanie alternatywnych leków dla ludzi, którzy już zachorowali". 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

Audycja: "Debata Dnia"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

REKLAMA

Goście: Robert Knap (tvp.info), Mariusz Gierej (mPolska24.pl)

Data emisji: 19.03.2021

Godzina: 18.06

jbt

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej