Dr Michał Sutkowski: skala zakażeń koronawirusem zależy w 70-80 proc. od ludzkich zachowań
- Powinniśmy być dużo bardziej uwrażliwieni na możliwość zakażenia się niż rok temu. Wariat brytyjski koronawirusa jest bowiem dużo bardziej transmisyjny niż ten tradycyjny - powiedział prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.
2021-03-21, 14:38
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę o 21 tys. 849 nowych zakażeniach koronawirusem oraz o śmierci 140 osób. - Dzisiejsze dane są bardzo wysokie i świadczą o narastającej fali koronawirusa, która jest niebezpieczna. Podobnych wartości można się spodziewać w przyszłym tygodniu - powiedział dr Sutkowski.
Powiązany Artykuł
![koronawirus knajpa restauracja nieczynna free shutt 1200 .jpg](http://static.prsa.pl/images/0af0ee32-0e7d-4bd7-b851-f789a2f7974e.jpg)
Nowe obostrzenia epidemiczne na terenie całego kraju. Sprawdź, co zawiera rozporządzenie
W ocenie lekarza - "jest to wynik rozprzestrzeniania się brytyjskiej odmiany wirusa, która sięga już w Polsce 80 proc. przypadków osób zakażonych". - To także efekt dużej ilości wirusa w przyrodzie, częstych interakcji, dużej mobilności obywateli, otwarcia wielu miejsce, gdzie dochodzi do transmisji wirusa oraz niezachowywania przez ludzi obowiązujących zasad - wyjaśnił dr Sutkowski. Zaznaczył, że wprowadzony od soboty w całym kraju lockdown nie ma jeszcze wpływu na notowaną obecnie skalę zakażeń.
Odpowiedzialność społeczna
Powiązany Artykuł
![pandemia 1200 pap.jpg](http://static.prsa.pl/images/f6f18b97-2c95-45e6-a0c1-d80d9e3f53e6.jpg)
"Pandemia nabiera tempa". Robert Knap o powodach wprowadzenia lockdownu
Podkreślił, że "skala zakażeń w 70-80 proc. zależy od ludzkich zachowań". - Powinniśmy być dużo bardziej uwrażliwieni na możliwość zakażenia się niż rok temu. Wariat brytyjski koronawirusa jest bowiem dużo bardziej transmisyjny niż ten tradycyjny. Mniejsza jego ilość może zarazić i mniejszy czas przebywania obok osoby zakażonej - wskazał prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
Wyjaśnił, że "jeżeli byśmy nie chodzili do marketów budowlanych, nosili maseczki idąc do sklepów i się nie grupowali, nie uskuteczniali szarej strefy różnych spotkań, bo ona istnieje, a przebywali więcej w domach i wietrzyli pomieszczenia, wówczas liczba nowych zakażeń byłaby dużo mniejsza".
REKLAMA
- Prof. Gut o sytuacji epidemicznej: istnieje zbyt duża tolerancja dla nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa
- Minister zdrowia: tylko naszą odpowiedzialnością możemy tę trzecią falę przełamać
Otwarte kościoły
W ocenie dr Sutkowskiego - domaganie się zamknięcia kościołów czy zakazu uczestnictwa w mszach św. wiernych jest kwestią polityczną. - Bez względu, czy to będzie świątynia, sklep czy środek transportu miejskiego - w tych miejscach powinny być przestrzegane obowiązujące w państwie zasady i ich właściciele oraz użytkownicy powinni tego pilnować - podkreślił dr Sutkowski.
Powiązany Artykuł
![1200_kościół_shutterstock.jpg](http://static.prsa.pl/images/fde424ef-e499-45f9-8765-f651127f939b.jpg)
Kościoły będą otwarte pomimo lockdownu. Minister zdrowia zapowiada jednak kontrole
Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem może w kościołach i sklepach przebywać jedna osoba na 15 m kw.
![Koronawirus w Polsce - stan na 21 marca](http://static.prsa.pl/images/121ee8f9-b84b-44e4-b448-fc455516712b.jpg)
Wiosna a pandemia
Powiązany Artykuł
![1200_Niedzielski_PAP.png](http://static.prsa.pl/images/f4b6ae69-3dd8-44c9-a766-ce16c69a8c41.jpg)
"Nie można ich wykluczyć, bo oswoiliśmy sobie COVID-a". Niedzielski o kolejnych obostrzeniach
Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych podkreślił, że spodziewany w najbliższych dniach wzrost temperatur tylko nieznacznie wpłynie na skalę zachorowań.
REKLAMA
- Tym, co ją determinuje, to liczba wirusa w przyrodzie. Niestety, mamy go bardzo dużo, wiosna nam wszystkiego nie załatwi. Wyższe temperatury oraz suche powietrze mają pewien wpływ na skalę zachorowań, ponieważ niszczą koronawirusy, ale nie taki, jak się spodziewamy - powiedział dr Sutkowski. Jako przykład wskazał słoneczną Brazylię, gdzie w sezonie letnim notowano tam wysoki odsetek osób chorych na COVID-19.
- "Działania kluczowe dla zdrowia i bezpieczeństwa". Piotr Kaleta o obostrzeniach w związku z COVID-19
- Jarosław Wojtas: Polacy zdają sobie sprawę z powagi sytuacji epidemicznej
Przeciążony system ochrony zdrowia
Powiązany Artykuł
![Gielerak 1200 twitter.jpg](http://static.prsa.pl/images/959e69f9-0676-4aad-a2d1-d9ae34e54307.jpg)
Walka z COVID-19. Prof. Gielerak: przekroczenie kolejnej granicy zachorowań jest raczej pewne
Pytany o przyczyny dużej liczby zgonów, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych powiedział, że "służba zdrowia w Polsce jest już mocno przeciążona". - W dużym stopniu musiała zostać skoncentrowana na walce z COVID-19 - dodał.
Wskazał, że taki jest "skutek 30 lat zaniedbań w stosunku do potrzeb zdrowotnych obywateli". - Pandemia uwidoczniła braki w ochronie zdrowia, które są powszechnie znane: braki kadr - brakuje ok. 50 tys. pielęgniarek i ok. 50 tys. lekarzy, braki organizacyjne, infrastrukturalne, sprzętowe oraz zbyt dużą biurokrację - wymieniał dr Sutkowski.
REKLAMA
jbt
REKLAMA