Będą dodatkowe obostrzenia w okresie świąt wielkanocnych? Rzecznik rządu wyjaśnia
Nie chcemy wprowadzać dodatkowych, daleko idących obostrzeń dotyczących epidemii koronawirusa, ale sytuacja jest poważna i jeśli będzie tego wymagała, możliwe jest dokonanie modyfikacji w tej sprawie - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.
2021-03-22, 15:30
Rzecznik rządu został zapytany na konferencji prasowej, czy po przekroczeniu 30 tys. nowych zakażeń koronawirusem dziennie planowane jest wprowadzenie kolejnych obostrzeń, np. zakazu przemieszczenia się w okresie świąt wielkanocnych.
- Jeżeli sytuacja epidemiczna będzie tego wymagała, to oczywiście jest możliwe, że pewnych modyfikacji dokonamy, natomiast, czy to będą tak daleko idące rozwiązania - jak spekulują media w tej chwili - ja odpowiedzieć na to pytanie nie jestem w stanie - powiedział Müller.
Posłuchaj
Rzecznik rządu zwracał uwagę, że w krajach Europy Zachodniej, takich jak Niemcy czy Francja, wprowadzono obostrzenia, które są bardzo daleko idące; np. godzinę policyjną we Francji.
- My oczywiście tak daleko idących rozwiązań nie chcemy wprowadzać, ale to pokazuje powagę sytuacji epidemicznej w całej Europie - dodał.
Piotr Müller przypomniał też, że wszelkie decyzje związane z wprowadzeniem nowych zasad bezpieczeństwa podejmowane są na podstawie danych dotyczących epidemii. - W tej chwili od minionej soboty obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa we wszystkich województwach w tym samym zakresie - zaznaczył, przypominając też, że zasady te dotyczą m.in. funkcjonowania nauczania w szkołach, a także działalności hoteli, kin czy teatrów.
- Te wszystkie obostrzenia mają charakter w tej chwili już powszechny - dodał polityk.
Powiązany Artykuł
"Nie róbmy z programu szczepień narzędzia polityki". Szef KPRM odpowiada na zarzuty szefa klubu PO
Müller: jesienią doszło do modyfikacji ustawy, która uregulowała kwestie obostrzeń
W trakcie konferencji padło pytanie o decyzje niektórych sądów, które orzekają, że mandaty nadkładane na podstawie rozporządzeń covidowych są nieważne, bo "przygotowane przepisy w wielu wymiarach nie trzymają się konstytucji". Do pytania odniósł się rzecznik rządu Piotr Müller.
- Jesienią zeszłego roku została dokonana modyfikacja ustawy, która rozszerzała podstawę ustawową do tego, aby w sposób szczegółowy uregulować kwestie obostrzeń w rozporządzeniu - powiedział Piotr Müller.
REKLAMA
- "To nie jest twardy elektorat, może ewoluować". Dr Herudziński o młodych Polakach
- Prof. Sowiński: przybywa wyborców starszych i to oni przesądzają o reelekcji
- Mucha chce współpracy Hołowni z PO. Prof. Marciniak: te ugrupowania walczą o podobny elektorat
- W związku z tym ta zmiana została dokonana. Liczę na to, że polskie sądy nie będą już miały żadnych wątpliwości, choć, tak jak mówię, pojedyncze wyroki w tym zakresie powodowały pewne nieścisłości - dodał.
ks
REKLAMA