Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. IPN przygotował kilkadziesiąt inicjatyw
Instytut Pamięci Narodowej przygotował ponad 60 różnych inicjatyw w związku z przypadającym jutro Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Święto państwowe będzie obchodzone po raz czwarty. Jutro minie 77 lat od zamordowania przez Niemców rodziny Ulmów z Markowej oraz ukrywanych przez nich Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Gruenfeldów.
2021-03-23, 17:39
Prezes IPN dr Jarosław Szarek podkreślił, że Instytut pracuje na dzień pamięci przez cały rok, przygotowując książki, wystawy, artykuły i filmy. - Dzięki tej aktywności, nasza wiedza o tych heroicznych czynach jest coraz większa. Przed laty symbolem poświęcenia, pomocy była Irena Sendlerowa. Dzisiaj ten krąg osób i instytucji jest o wiele większy. To i rodzina Ulmów, matka Matylda Getter, Henryk Sławik oraz polscy dyplomaci i żydowscy działacze określani mianem Grupy Ładosia - mówił szef Instytutu.
IPN jest także koproducentem filmu "Polmission. Tajemnice paszportów". Jutro o 21:00 dokument będzie miał w TVP1 telewizyjną premierę. Obraz rozwija wcześniejszą produkcję "Paszporty Paragwaju" o akcji paszportowej dla Żydów dzięki działalności Rządu RP na Uchodźstwie, polskiej dyplomacji, wywiadu oraz współpracy z organizacjami żydowskimi.
Powiązany Artykuł
![lados pap arch 1200 .jpg](http://static.prsa.pl/images/f1432f0f-8daf-49db-a817-a277947c15e5.jpg)
"Paszporty Życia" dostępne online. Instytut Pileckiego przypomina bohaterskich dyplomatów
Setki zamordowanych Polaków
Wiceszef IPN dr Mateusz Szpytma podkreślał, że przez lata Instytut przypominał poprzez upamiętnienia, działania naukowe i edukacyjne zarówno o jednostkach, jak i organizacjach ratujących Żydów. To między innymi Henryk Sławik, Rada Pomocy Żydom "Żegota", ale także poszczególne rodziny dające schronienie Żydom. Ich symbolem jest rodzina Ulmów, zamordowana 24 marca 1944 roku.
REKLAMA
- Szacujemy, że z rąk Niemców za pomoc Żydom zginęło około tysiąca Polaków. Ustaliliśmy nazwiska kilkuset z nich. Prawo niemieckie z 1941 roku restrykcyjnie stanowiło, że każda pomoc Żydom, nawet niewielka, jest karana śmiercią - mówił dr Mateusz Szpytma.
Posłuchaj
Ponad 60 inicjatyw IPN w związku z Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów (IAR) 0:21
Dodaj do playlisty
Jutro o 9:00 na elewacji Willi pod Zwariowaną Gwiazdą na terenie Warszawskiego ZOO zostanie odsłonięta tablica poświęcona Janowi i Antoninie Żabińskim. Małżeństwo wykorzystywało pomieszczania ogrodu do ukrywania Żydów szmuglowanych z terenu warszawskiego getta.
Plan obchodów
Także jutro o 11:00 w Będzinie zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa Grupy Ładosia. Będzie to pierwsze tego typu upamiętnienie polskich dyplomatów i żydowskich współpracowników fabrykujących i kolportujących dokumenty latynoamerykańskie do Żydów w całej Europie. Z samego Będzina próbowano uratować w ten sposób blisko 800 osób.
Powiązany Artykuł
![Żydzi holokaust grupa ładosia paszporty paragwaju.JPG](http://static.prsa.pl/images/59b0ba54-ea5d-4311-852e-f85973e4d8b4.jpg)
Grupa Ładosia. Jak powstała i jakie były jej cele?
Przedstawiciele kierownictwa IPN pojawią się też w Markowej, gdzie spoczywają zamordowani członkowie rodziny Ulmów.
REKLAMA
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką będzie obchodzony po raz czwarty. Święto zostało ustanowione na mocy ustawy z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy.
jp
REKLAMA