Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka za odrzuceniem większości poprawek Senatu do ustawy o SN

Pozytywną opinię posłów uzyskała jedynie senacka propozycja dotycząca wydłużenia terminu na wniesienie skargi nadzwyczajnej do Sądu Najwyższego. Prawo to przysługuje Prokuratorowi Generalnemu i Rzecznikowi Praw Obywatelskich. Projekt przewidywał, że termin ten zostanie wydłużony o 2 lata, Senat zaproponował, aby były to 3 lata.

2021-03-29, 20:00

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka za odrzuceniem większości poprawek Senatu do ustawy o SN
Prace sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Foto: Twitter/Sejm RP

Powiązany Artykuł

sejm free twitter 1200.jpg
Zdecydowana przewaga Zjednoczonej Prawicy, za nią KO i ruch Hołowni. Nowy sondaż

Komisja rekomenduje natomiast odrzucenie poprawek Senatu dotyczących wykreślenia z ustawy jej pozostałych zapisów, w tym dotyczących zmian procedury wyboru prezesów izb Sądu Najwyższego.

Wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska mówiła, że zmiany w organizacji Sądu Najwyższego, jakie wprowadza przedłożona ustawa, są konieczne. Jej zdaniem, ustawa w żadnym elemencie nie narusza przepisów konstytucji, a Senat w zarzutach sformułowanych pod adresem ustawy nie wskazał konkretnych przepisów, które byłyby niezgodne z konkretnymi przepisami konstytucji.

Posłuchaj

Wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska o Sądzie Najwyższym (IAR) 0:14
+
Dodaj do playlisty

Według obecnych przepisów, wyboru prezesa danej izby dokonuje zgromadzenie jej sędziów. Nowela wprowadza mechanizm, zgodnie z którym, gdyby nie udało się wybrać prezesa w pierwszym kroku, co powinno odbyć się w obecności 2/3 członków zgromadzenia izby, to w kolejnej próbie wymagana jest obecność co najmniej połowy członków zgromadzenia izby, a w kolejnej- jednej trzeciej. W przypadku, gdyby nie dokonano tego w trzech krokach, to zgodnie z przedłożoną ustawą, prezydent będzie mógł wskazać sędziego Sądu Najwyższego, któremu tymczasowo powierzy obowiązki prezesa izby.

REKLAMA

Projekt przedłożonej ustawy został przygotowany przez prezydenta Andrzeja Dudę. Sejm zajmie się poprawkami Senatu do ustawy podczas obrad zaplanowanych na wtorek. Posłowie mogą je przyjąć lub odrzucić.

Czytaj także:

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej