Kiedy możemy spodziewać się szczytu trzeciej fali pandemii? Minister zdrowia wyjaśnia

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że szczytu trzeciej fali epidemii należy się spodziewać w tym lub kolejnym tygodniu. Na konferencji prasowej w Katowicach mówił, że sytuacja na Śląsku, jeśli chodzi o liczbę zakażeń koronawirusem, jest krytyczna, jednak w skali całego kraju można zaobserwować symptomy zahamowania tempa wzrostu zachorowań.

2021-03-31, 14:43

Kiedy możemy spodziewać się szczytu trzeciej fali pandemii? Minister zdrowia wyjaśnia
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Dziurek / Shutterstock.com

Dzisiaj mamy pierwszy dzień, kiedy liczba zleceń z podstawowej opieki zdrowotnej w skali kraju trochę się zmniejszyła w stosunku do ubiegłego tygodnia - powiedział Adam Niedzielski. 

Szef MZ wyraził nadzieję, że jeśli zahamowanie wzrostu nowych zakażeń okaże się realne, to nie powinno być problemów z dostępnością wolnych łóżek szpitalnych w innych regionach niż na Śląsku.

Posłuchaj

Adam Niedzielski o ew. zahamowaniu wzrostu zakażeń (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

REKLAMA

Powiązany Artykuł

niedzielski tt 1200.jpg
Niedzielski: sytuacja epidemiczna na Śląsku jest krytyczna, 170 pacjentów trafi do innych województw

Wzrośnie liczba łóżek covidowych

Minister zapewniał też, że systematycznie planowane są kolejne kroki dotyczące zwiększenia bazy łóżek covidowych.

W tej chwili mamy mniej więcej ponad 40 tysięcy łóżek dostępnych w skali kraju, to jest nieco więcej, niż mieliśmy maksymalnie przy drugiej fali - poinformował. - Plany na najbliższy tydzień są takie, że mniej więcej o 3-4 tysiące łóżek jeszcze w tym tygodniu powiększymy skalę dostępności, a w tygodniu poświątecznym o kolejne 4 tysiące - dodał.

Adam Niedzielski zapewniał, że takie zwiększenie bazy "mniej więcej" odpowiada przyrostowi obłożenia łóżek, który w ostatnim tygodniu był rzędu 4,5 tys. Dodał, że szczyt hospitalizacji pojawi się nieco później niż szczyt zachorowań.

Priorytet - zapewnienie tlenu

Szef resortu zdrowia podkreślił w środę na konferencji prasowej, że w tej chwili jednym z priorytetów, jeśli chodzi o utrzymanie bezpieczeństwa w systemie medycznym, jest zapewnienie dostaw tlenu.

REKLAMA

- Zostały przygotowane banki tlenowe, które na poziomie każdego województwa dają rezerwy przy sytuacji zaburzenia dostaw zaopatrzenia szpitali w sposób ciągły - zaznaczył minister.

Posłuchaj

Szef MZ o bankach tlenowych (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

Prokuratura zbada sytuację w Wielkopolsce

Mówiąc o sytuacji, która miała miejsce we wtorek w Wielkopolsce, Adam Niedzielski podkreślił, że "według wstępnych wyjaśnień doszło tam do pewnego zaniedbania w zamawianiu, w płynności dostaw tlenu". - Chcę podkreślić, że ta sprawa została skierowana do prokuratury, żeby dokładnie wyjaśnić zakres odpowiedzialności - dodał.

REKLAMA

We wtorek przed południem Wielkopolski Urząd Wojewódzki poinformował o konieczności przewiezienia części pacjentów szpitala tymczasowego, umiejscowionego na Międzynarodowych Targach Poznańskich, do innej placówki. Powodem miały być problemy z instalacją tlenową w lecznicy. Ostatecznie około południa do innych szpitali przewieziono 12 pacjentów.

ms 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej