X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Obostrzenia przyniosły rezultat, tam epidemia wygasa". Andrusiewicz o sytuacji na Warmii i Mazurach

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 12:54
- Na Warmii i Mazurach drugi dzień z rzędu epidemia się nie tyle ustabilizowała, ile - patrząc dzień do dnia - wręcz wygasa - powiedział we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że to dobry prognostyk, jeśli chodzi o skuteczność obostrzeń wprowadzonych w całej Polsce w minioną sobotę.
Wojciech Andrusiewicz
Wojciech AndrusiewiczFoto: Forum/Andrzej Hulimka

Warmia i Mazury były regionem najbardziej dotkniętym zachorowaniami na COVID-19, dlatego 27 lutego decyzją rządu wprowadzono obostrzenia polegające m.in. na zamknięciu hoteli, galerii handlowych, kin, teatrów, basenów. Później te same obostrzenia objęły region Pomorza, a następnie Mazowsza i woj. lubuskiego, jednak od minionej soboty, w związku z dużymi wzrostami zakażeń w całej Polsce, rozszerzono je na cały kraj.

kraska_ok.jpg
Wiceminister zdrowia: okres przedświąteczny będzie ciężki. Apeluję o rozwagę

Na konferencji prasowej Andrusiewicz zauważył, że sytuacja na Warmii i Mazurach budzi nadzieję na to, że wprowadzone obostrzenia przyniosą rezultat, ponieważ tam - mówił - "drugi dzień z rzędu epidemia się nie tyle ustabilizowała, ile - patrząc dzień do dnia - wręcz wygasa".

Dodał, że we wtorek widoczny jest spadek rzędu 8 proc., więc "widzimy, że trzy tygodnie od wprowadzenia obostrzeń sytuacja tam wydaje się opanowana". - To dobry prognostyk, jeśli chodzi o obostrzenia wprowadzone w miniony weekend - zauważył rzecznik MZ.

Śląski i Mazowsze na drugim biegunie

Jednocześnie zwrócił uwagę, że niepokojąca staje się sytuacja na Śląsku i na Mazowszu, gdzie przekroczone zostało 70 zakażeń na 100 tys. osób. Na Mazowszu również, jak wskazywał Andrusiewicz, jest najbardziej dramatyczna sytuacja, jeśli chodzi o zajęte łóżka covidowe - ponad 80 proc.

- Czynimy usilne starania, żeby zwiększać bazę łóżkową, ale proszę się nie dziwić, że pacjenci są wywożeni poza Warszawę, bo to rzecz naturalna i mówiliśmy już o tym - nie możemy dopuścić do sytuacji, w której jeżeli w danym mieście brakuje łóżek, to pacjent czeka. Zamiast czekać w karetce na podjeździe szpitala 4-5 godzin, to koordynator ratownictwa medycznego znajduje karetce pierwszy wolny szpital. Rozumiemy, że czasem dojazd do tego szpitala trwa dwie godziny, ale w ciągu tych 2 godzin pacjent jest pod opieką i w szpitalu. Sam fakt, że część pacjentów trafia poza Warszawę, świadczy o tym, że ten system koordynacji ratownictwa działa bardzo sprawnie - przekonywał Andrusiewicz.

Czytaj także:

Dodał jednak, że niepokój wzbudza sytuacja w Warszawie, gdzie - mówił - "próbujemy zbudować bazę łóżkową choćby w Szpitalu Południowym, ale wojewoda mazowiecki zgłasza problemy w porozumieniu na linii województwo a samorząd szpitala".

- Minister zdrowia Adam Niedzielski z niepokojem przygląda się tej sprawie. Liczymy, że te rozmowy jednak zakończą się sukcesem i że ten szpital ruszy dla pacjentów covidowych pełną parą - podkreślił Andrusiewicz. Ale - dodał - "na dzień dzisiejszy ta sytuacja jest niepokojąca. Liczymy na porozumienie władz miasta z wojewodą".

Koronawirus w Polsce - dane Ministerstwo Zdrowia

Opublikowany przez PolskieRadio24.pl Wtorek, 23 marca 2021

Czytaj także

Nowe obostrzenia na Warmii i Mazurach. Sprawdź, jakie wprowadzono zmiany

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 16:19
Od soboty na terenie Warmii i Mazur będą obowiązywały nowe zasady epidemiczne. Ogłosił to na specjalnej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Poniżej przedstawiamy listę miejsc i instytucji objętych obostrzeniami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrusiewicz: najbliższe dwa tygodnie powinniśmy spędzić w izolacji społecznej

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 12:01
- Przed nami jeszcze naprawdę dość trudne dni i tygodnie – powiedział we wtorek rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, komentując sytuację związaną z COVID-19. Zaapelował o pozostanie w izolacji i przejście na pracę zdalną wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.
rozwiń zwiń