Abp Jędraszewski: bez rozważania życia i nauczania Chrystusa człowiek nie może do końca odkryć sensu swych cierpień

- Bez rozważania życia i nauczania Chrystusa, a zwłaszcza bez wnikania w Jego mękę i zmartwychwstanie, człowiek nie może do końca zgłębić i odkryć sensu swych cierpień, doznanych niesprawiedliwych osądów i krzywd, ale także siły nadziei w swym zdążaniu do wieczności - mówił w Wielki Piątek w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

2021-04-02, 12:52

Abp Jędraszewski: bez rozważania życia i nauczania Chrystusa człowiek nie może do końca odkryć sensu swych cierpień
Abp Marek Jędraszewski. Foto: Twitter/Archidiecezja Krakowska

Słowo arcybiskupa poprzedziło drogę krzyżową odprawioną w bazylice. Dzięki nagłośnieniu mogli w niej uczestniczyć także w sposób indywidualny wierni, którzy przybyli na kalwaryjskie dróżki. Z uwagi na sytuację pandemiczną uroczystości Triduum Paschalnego w Kalwarii Zebrzydowskiej po raz drugi obywają się bez misterium męki Pańskiej.

Powiązany Artykuł

Chrystus niosący krzyż.jpg
Wielki Piątek. "Tu nie chodzi tak bardzo o cierpienie fizyczne, ale o miłość"

Abp Jędraszewski przywołał słowa Jana Pawła II wypowiedziane w czerwcu 1979 r. na pl. Zwycięstwa w Warszawie. Papież mówił wtedy, że Chrystus jest dla każdego człowieka kluczem do zrozumienia siebie.

- Bez rozważania życia i nauczania Chrystusa, a zwłaszcza bez wnikania w Jego mękę i zmartwychwstanie człowiek nie może do końca zgłębić i odkryć sensu swych cierpień, doznanych niesprawiedliwych osądów i krzywd, ale także siły nadziei w swym zdążaniu do wieczności – mówił abp Jędraszewski.

Sąd kobiety

Metropolita krakowski podkreślił, że bez wniknięcia w przebieg sądu Piłata nad Chrystusem "nie zrozumiemy też istoty dramatu, jaki ma dzisiaj miejsce, gdy wielcy tego świata sprzysięgli się przeciwko życiu nienarodzonego dziecka".

REKLAMA

Hierarcha przedstawił, jak mógłby wyglądać sąd Piłata, gdyby przed jego obliczem postawiony został nie Chrystus, lecz kobieta, w której łonie poczęte zostało dziecko, a przeciwko któremu zawarły pakt "wszystkie tak zwane autorytety i przywódcy ludu".

- Chodziło o to, ażeby kobieta, w której łonie to dziecko już się poczęło i pełne ufności w jej opiekę miało przez dziewięć miesięcy wzrastać aż do dnia swych narodzin, mogła w dowolnej chwili tej opieki odmówić, a dziecko kazać zabić - mówił abp Jędraszewski.

Powiązany Artykuł

krzyże Wielki Tydzień Pixabay 1200.jpg
Rozważania Drogi Krzyżowej 2021 - zapraszamy do słuchania

Wydania wyroku domagał się – jak przedstawił to arcybiskup Jędraszewski – "podburzony przez wszechwładne media tłum", który "na ulicach wszystkich większych i mniejszych miast świata wołał: Aborcja na życzenie! Aborcja na życzenie! Jednak namiestnik nie znalazł w nienarodzonym dziecku żadnej winy, a wówczas ci którzy zwrócili się do niego o wydanie wyroku, oświadczyli: Jeżeli ten zbiór komórek uznasz za człowieka i przyznasz mu prawo do życia, nie jesteś przyjacielem władców tego świata. Co więcej, stajesz się wrogiem "mainstreamowych" mediów. Każdy, kto tak czyni, sprzeciwia się wolności i postępowi".

Ostatecznie – jak mówił arcybiskup – namiestnik umył ręce, nie znalazł w dziecku winy, a jego los pozostawił woli tych, którzy się do niego zwrócili i ciężarna kobieta trafiła do kliniki aborcyjnej.

REKLAMA

Czytaj także:

Odwołania do Jana Pawła II

Metropolita krakowski, przywołując encyklikę Jana Paweł II "Redemptor hominis" ("Odkupiciel człowieka") podkreślił, że człowiek, "poczynając się w łonie swej matki i rodząc się z niej, jest z tej właśnie racji powierzony trosce Kościoła".

Abp Jędraszewski nawiązał także do pielgrzymki Jana Pawła II z 1991 r. – pierwszej po przemianach 1989 r.

- Dla wielu demokracja utożsamiała się wtedy z absolutną wolnością i dowolnością, co miało przyjąć kształt ukutego wówczas i bardzo promowanego w mediach hasła: "Róbta, co chceta" – mówił abp Jędraszewski, dodając, że w tej sytuacji Ojciec Święty postanowił, aby jego pielgrzymka stała się rozważaniem Dekalogu.

REKLAMA

Odpowiedź papież

Powiązany Artykuł

Ostatnia Wieczerza.jpg
Prof. Barbara Strzałkowska: ostatnie dni Chrystusa na ziemi to najdokładniej opisane fragmenty Ewangelii

Hierarcha przypomniał wystąpienie papieża w Radomiu, gdzie odnosząc się do przykazania "Nie zabijaj", papież mówił także o dramacie nienarodzonych dzieci.

- Ojciec Święty postawił kilka zasadniczych pytań o charakterze czysto retorycznym: czy jest taka ludzka instancja, czy jest taki parlament, który ma prawo zalegalizować zabójstwo niewinnej i bezbronnej ludzkiej istoty? Kto ma prawo powiedzieć: wolno zabijać, nawet: trzeba zabijać tam, gdzie trzeba najbardziej chronić i pomagać życiu? – mówił abp Jędraszewski. - Na te pytania św. Jan Paweł II dał od razu odpowiedź, która i dzisiaj pozostaje dla nas prawdziwie fundamentalna – podkreślił.

- Nie zabijaj!. Kochaj! Broń! Strzeż! Pomagaj! – bo w ten sposób bronisz i strzeżesz również swojego człowieczeństwa – wezwał metropolita krakowski.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego i pasyjnego w Polsce. Jego fundatorami była rodzina Zebrzydowskich. Równocześnie z klasztorem Bernardynów, którzy do dziś opiekują się sanktuarium, wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją miejsca święte w Jerozolimie.

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej