Co z kościołami w Wielkanoc? Episkopat publikuje zalecenia liturgiczne na Wielki Tydzień
Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przygotowała propozycję ujednoliconych wskazań liturgicznych na Wielki Tydzień 2021 roku. Dokument nawiązuje do wcześniejszych komunikatów i zaleceń w związku z pandemią COVID-19.
2021-03-24, 10:16
Biuro Prasowe Episkopatu zaznacza, że opublikowane wskazania nie są oficjalnym dokumentem Komisji czy Konferencji Episkopatu Polski, a jedynie sugestią do wykorzystania przez Biskupów diecezjalnych w diecezjach polskich.
Zalecenia i sugestie
Jak podkreślono, przedstawiono "podstawowe założenia propozycji ujednoliconych wskazań". Czytamy w nich, że "wydane przez Stolicę Apostolską dekrety i noty mają charakter »ogólnych wskazówek i sugestii« (Dekret Covid-I z dn. 19.03.2020), a więc są jedynie zaleceniami, a nie obowiązującymi przepisami".
Powiązany Artykuł
Papież: w dramacie pandemii potrzebna jest odwaga i służenie innym
- Chodzi o zbiór wskazówek, ułożonych w odniesieniu do już istniejących wskazań i sugestii wydanych zarówno przez Stolicę Apostolską, jak i Prezydium Konferencji Episkopatu Polski na czas pandemii - mówi ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik KEP.
Posłuchaj
Przypomniano, że każdy biskup diecezjalny decyduje na obszarze własnej diecezji, jakie konkretne wskazania liturgiczne zastosować.
REKLAMA
Decyzje biskupów
Podobnie, jak w ubiegłym roku przy pierwszej fali pandemii, jednym z proponowanych rozwiązań jest uproszczenie części obrzędów. "Przy zachowaniu przepisów sanitarnych można zachować większość zwyczajnych obrzędów liturgicznych Wielkiego Tygodnia, stosując odpowiednie ograniczenia (jak np. uproszczona procesja z palmami, przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji i wystawienie w Grobie Pańskim, błogosławieństwo paschału, błogosławieństwo wody chrzcielnej, pokropienia itp.)" - podkreślono. Decyzja o pominięciu poszczególnych obrzędów lub ich uproszczeniu należy do biskupa diecezjalnego.
"W propozycji wskazań nie ma odniesień do szczegółowych cywilnych wskazań sanitarnych, ponieważ zawsze brane są pod uwagę te, które aktualnie obowiązują" - czytamy w nowym dokumencie.
Dokumenty Stolicy Apostolskiej
Wcześniejszych wskazania Stolicy Apostolskiej zwracają uwagę na fakt, że "data Wielkanocy nie może być przeniesiona", dlatego "w krajach dotkniętych chorobą, gdzie istnieją ograniczenia w gromadzeniu się i przemieszczaniu ludzi, biskupi i kapłani powinni obchodzić obrzędy Wielkiego Tygodnia bez udziału ludu i w odpowiednim miejscu", umożliwiając wszystkim łączność w modlitwie przy wykorzystaniu środków przekazu. Wśród wcześniejszych sugestii przekazywano także zwiększenie liczby liturgii, aby wierni mogli w nich uczestniczyć bez organizowania tłumnych zgromadzeń.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Powraca, jako znak czasów, obraz kościoła pustego". Proboszcz parafii św. Krzyża w Warszawie o pandemii
- Dla nikogo nie powinno zabraknąć odpowiedniej opieki duchowej. Zachęcam duszpasterzy do gorliwej posługi w konfesjonale; do dostosowania rytmu spowiedzi do aktualnych możliwości i potrzeb wiernych oraz przepisów sanitarnych; do tworzenia wiernym możliwości uczestniczenia w rekolekcjach parafialnych i wspólnotowych, czy to w formie zdalnej, czy stacjonarnej - czytamy w apelu, który na Wielki Post 2021 wystosował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
pg
REKLAMA