16. rocznica śmierci Jana Pawła II. Prof. Żukowska-Gardzińska: podsumowanie pontyfikatu
- Cały czas pamiętam ten dzień, 2 kwietnia 2005 roku - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 prof. Dominika Żukowska-Gardzińska teolog kultury, kierownik IBN CeIBN Centrum Myśli Jana Pawła II, wykładowca UKSW, wspominając 16.rocznicę śmierci Jana Pawła II. - Ta publiczna śmierć była dla mnie doskonałym podsumowaniem przekazu tego pontyfikatu. "Nie lękajcie się", aż do śmierci. Był w tym wiarygodny, był w pełni sobą - dodała.
2021-04-02, 22:06
Powiązany Artykuł
16. rocznica śmierci Jana Pawła II. "Wołam ja, syn polskiej ziemi"
Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2015 roku. - Mamy poczucie, że odszedł ktoś wielki, także dlatego, że cały świat przyglądał się tej śmierci. To był ewenement życia w globalnej wiosce, kiedy nagle zobaczyliśmy, że towarzyszymy komuś w śmierci, jej przeżywaniu i całym procesie odchodzenia i współcierpimy z nim - wskazała gość Polskiego Radia 24.
Czas "wyzwolenia wspólnotowości"
Gość audycji "Przytulony do krzyża" wspominała, że ten czas pamięta jako czas solidarności, która "wyzwala wspólnotowość". - Z tego względu badacze i teoretycy kultury mówili, że to nie była indywidualna śmierć, ale ona na stałe zmieniła myślenie o tym, czym jest kultura, nasze współprzeżywanie przestrzeni kulturowych. Dla mnie 2 kwietnia to z jednej strony emocjonalne przeżycie żalu i straty po kimś ważnym, kto odchodzi, ale z drugiej strony - uświadamiania sobie pewnych wartości, których papież nas uczył przez cały swój pontyfikat - oceniła.
Czytaj także:
- [TYLKO U NAS] 16 lat temu zmarł Jan Paweł II. Posłuchaj komunikatu Watykanu o jego śmierci
- "16 lat temu odszedł największy Polak w historii". Premier oddał hołd Janowi Pawłowi II
Jej zdaniem, Jan Paweł II, akceptując śmierć na oczach świata, pokazał "to, co istotne w jego nauczaniu" - czyli pamięć o jednoczeniu ludzi i wyzwalaniu solidarność. - Tak pamiętam tamten 2 kwietnia : że to się właśnie stało, jakieś wielkie, niemożliwe do sztucznego stworzenia, zjawisko łączenia ludzi na całym świecie - przyznała prof. Dominika Żukowska-Gardzińska.
REKLAMA
"Doskonałe podsumowanie przekazu tego pontyfikatu"
W rozmowie z Polskim Radiem 24, prof. Żukowska-Gardzińska zwróciła także uwagę, że treści, przekazywane przez papieża Polaka, były nie tylko religijne, ale także dotykały problemów takich, jak sens bycia, czy sens bycia człowiekiem. - Tożsamość Jana Pawła II to równolegle to, kim był, jako osoba, ale również to, jakich ludzi spotykał w Polsce i na świecie, oraz to, jak budowała go polska kultura - zaznaczyła. Dodała, że papież był otwarty na innych ludzi i tą otwartością prowadził ewangelizację.
Powiązany Artykuł
16. rocznica śmierci Jana Pawła II. "Ojczyzno moja kochana, Polsko, Bóg cię wywyższa i wyszczególnia"
W kontekście zainteresowania mediów śmiercią Jana Pawła II, prof. Żukowska-Gardzińska podkreśliła aspekt myśli przewodniej pontyfikatu papieża Polaka - "Nie lękajcie się". - Ta publiczna śmierć była dla mnie doskonałym podsumowaniem przekazu tego pontyfikatu: "»Nie lękajcie się«, aż do śmierci". Był w tym wiarygodny, był w pełni sobą - dodała.
Posłuchaj
Gość Polskiego Radia 24 dodała także, że Centrum Myśli Jana Pawła II pamięta o 16. rocznicy śmierci Jana Pawła II pod hasłem "Pamięć i działanie". - Chcemy zwrócić uwagę, że samo pamiętanie nie jest pełnią, nie wnosi nic do naszego życia, nie sprawia, że zmieniamy świat. To działanie, jakie możemy podjąć i poszukać w naszych działaniach wydarzeń, aktów i programów, które będą miały na celu zmienianie rzeczywistości dla dobra nas samych i dla dobra drugiej osoby - dodała. Zachęciła też do wysłuchania utworu "Cisza", udostępnionego w mediach społecznościowych przez CM Jana Pawła II. - To jest propozycja do chwili zadumy, refleksji - wskazała.
REKLAMA
Więcej - w nagraniu.
***
Audycja: "Przytulony do krzyża"
Prowadzący: Małgorzata Glabisz-Pniewska
Gość: prof. Dominika Żukowska-Gardzińska (teolog kultury, kierownik IBN Centrum Myśli Jana Pawła II, wykładowca UKSW)
REKLAMA
Data emisji: 2.04.2021
Godz. emisji: 20.33
mbl
REKLAMA