Nie żyje Krzysztof Krawczyk. Legendarny wokalista, gitarzysta i kompozytor miał 74 lata

2021-04-05, 17:19

Nie żyje Krzysztof Krawczyk. Legendarny wokalista, gitarzysta i kompozytor miał 74 lata
Krzysztof Krawczyk. Foto: TVP / Forum

W wieku 74 lat zmarł Krzysztof Krawczyk, piosenkarz, gitarzysta i kompozytor, jeden z najbardziej znanych głosów polskiej sceny muzycznej.

Wiadomość o śmierci legendy polskiej piosenki - Krzysztofa Krawczyka - przekazał w poniedziałek na Facebooku jego przyjaciel i menadżer Andrzej Kosmala. W poniedziałek po południu zamieścił wpis: "Zmarł Krzysztof Krawczyk R.I.P.". Tę informację potwierdziła również wdowa po artyści - Ewa Krawczyk.

"

Zmarł KRZYSZTOF KRAWCZYK R.I.P.

Opublikowany przez Andrzeja Kosmalę Poniedziałek, 5 kwietnia 2021


Kilka dni wcześniej Krawczyk zamieścił na Facebooku komunikat, że trafił do szpitala. "Kochani! Niestety i mnie dopadł COVID. Jestem w szpitalu. Muszę podjąć walkę, jeszcze jedną w moim życiu walkę! Nie wiem jak będzie z moją Ewą, która jeszcze nie ma wyniku, ale jest na kwarantannie w domu" - napisał artysta.

W Wielką Sobotę 3 kwietnia Krzysztof Krawczyk napisał na swoim Facebooku, że wrócił do domu ze szpitala. "Kochani! Jestem w domu! Do mojej sypialni wpadają 2 promyki słońca: wiosenny przez okno i Ewunia przez drzwi. Dziękuję za modlitwę i życzenia! Zdrowia wszystkim życzę, nie dajmy się wirusowi!".

"

Kochani! Jestem w domu! Do mojej sypialni wpadają 2 promyki słońca: wiosenny przez okno i Ewunia przez drzwi.Dziękuję za modlitwę i życzenia! Zdrowia wszystkim życzę,nie dajmy się wirusowi!

Opublikowany przez Krzysztof Krawczyk Sobota, 3 kwietnia 2021

Kariera artystyczna

Krzysztof Krawczyk był jeden z najbardziej znanych polskich wokalistów. Urodził się 8 września 1946 r. w Katowicach. Jego kariera artystyczna trwała przez ponad 50 lat. Wokalista, gitarzysta i kompozytor urodził się 8 września 1946 r. Jego popularność wyznaczają tysiące kilometrów przebytych tras koncertowych w Europie i na świecie oraz wielka liczba nagród i wyróżnień. Należał do najczęściej występujących polskich piosenkarzy.

Wylansował wiele przebojów. W swojej karierze śpiewał i nagrywał płyty z różnorodną muzyką od popu poprzez rhythm & bluesa, swing, soul, jazz, rock and rolla, country, tango, kolędy, piosenki i pieśni religijne aż po dance, folk, funky, reggae, muzykę cygańską i biesiadną.


Posłuchaj

Krzysztof Krawczyk w jednej z rozmów z Programem 1. Polskiego Radia mówił o swojej obecności w mediach na początku swojej kariery artystycznej i obecnie (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Początki i wielkie przeboje

Debiutował w 1963 roku w zespole Trubadurzy, z którym pracował do 1976 roku. Był to, obok Czerwonych Gitar, kultowy zespół tamtego okresu. Krzysztof Krawczyk śpiewał razem z zespołem największe przeboje „Znamy się tylko z widzenia”, „Krajobrazy”, „Byłaś tu”, „Kim jesteś” i „Ej, Sobótka, Sobótka”. Z Trubadurami nagrał 9 płyt, kolejne 100 jako wykonawca solowy. Jego debiut solowy miał miejsce w 1971r.

"

https://youtu.be/6zgML5I6bgA

Opublikowany przez Krzysztof Krawczyk Poniedziałek, 5 kwietnia 2021


W 1976 r. otrzymał trzy nagrody na Festiwalu w Sopocie: Dziennikarzy, Publiczności i Głosu Wybrzeża, rok później nagrodę na Festiwalu Złoty Orfeusz w Bułgarii oraz podpisał kontrakt z zachodnioniemiecką firmą płytową Polydor.

W 1978 r. nagrał swoje wielkie przeboje: "Jak minął dzień", "Byle było tak", "Pamiętam Ciebie z tamtych lat". Wygrał też Festiwal w Opolu piosenką "Pogrążona we śnie Natalia".

Tournee dla Polonii amerykańskiej

W 1980 r. wyjechał do USA na tournee dla Polonii amerykańskiej i tam podjął decyzję o pozostaniu za oceanem. Mieszkał tam pięć lat. Występował z amerykańskim zespołem "Krystof Orchestra" w ekskluzywnych klubach na terenie całych Stanów, a szczególnie w Las Vegas.

Po powrocie do kraju nagrywał nowe przeboje i uczestniczył w kilku recitalach telewizyjnych. Po wypadku samochodowym, który na kilka lat wykluczył go z pracy zawodowej, ponownie wyjechał do USA. Po powrocie do kraju nagrał płytę "Gdy nam śpiewał Elvis Presley", która osiągnęła status "płyty platynowej".

Najbardziej popularny polski piosenkarz

W 2000 r. śpiewał przed Ojcem Świętym na Placu św. Piotra podczas Pielgrzymki Narodowej i wręczył Janowi Pawłowi II Złotą Płytę z nagraniem "Ojcu Świętemu śpiewajmy". Według sondażu przeprowadzonego przez OBOP był wówczas najpopularniejszym polskim piosenkarzem. Kolejne lata to recitale piosenkarza z innymi piosenkarzami oraz nagrywanie kolejnych płyt.

W 2008 r. podczas Festiwalu Top Trendy w Sopocie obchodzone było 45 lecie jego drogi artystycznej.


jbt

Polecane

Wróć do strony głównej