Gliński: dzięki swojej wybitnej twórczości Krzysztof Krawczyk stał się osobą bliską wielu Polakom

- Będąc doświadczonym przez los, Krzysztof Krawczyk kochał ludzi i chętnie im pomagał, wielokrotnie angażując się w działania charytatywne - powiedział podczas uroczystości pogrzebowych artysty, wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

2021-04-10, 15:04

Gliński: dzięki swojej wybitnej twórczości Krzysztof Krawczyk stał się osobą bliską wielu Polakom

Wicepremier swoje pożegnanie Krzysztofa Krawczyka w łódzkiej archikatedrze rozpoczął od cytatu z przeboju artysty "Życia mała garść" ze słowami Jerzego Dąbrowskiego, do którego Jarosław Kukulski skomponował muzykę.

Posłuchaj

Wicepremier P. Gliński: piosenki K. Krawczyka zapisały się na zawsze w historii muzyki rozrywkowej (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

- Oto jest życia mała garść, Pochyl się nad nią... oceń... patrz! Czy jest tak, jak człowiek chciał? - przypomniał fragment utworu Krzysztofa Krawczyka Piotr Gliński.

Powiązany Artykuł

pap krawczyk pogrzeb 663.jpg
Ostatnie pożegnanie Krzysztofa Krawczyka. "Dołączył do grona pięknych głosów"

- Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wszyscy wiadomość o śmierci śp. Krzysztofa Krawczyka, który dzięki swojej wybitnej twórczości i wyjątkowej osobowości stał się osobą bliską wielu Polakom, którą kochała publiczność i podziwiały wszystkie pokolenia słuchaczy - podkreślił wicepremier.

REKLAMA

- Żegnamy dzisiaj bowiem nie tylko wielką postać polskiej muzyki rozrywkowej i – trzeba to podkreślić – po prostu polskiej kultury, wspaniałego piosenkarza, kompozytora, gitarzystę, ale też wrażliwego człowieka i podziwianego artystę, osobowość wielkiego formatu, pełną wiary i optymizmu, mającą niezwykły dar przyciągania ludzi różnych generacji i gustów muzycznych - zaznaczył.

Legendarny wokalista

Szef resortu kultury przypomniał też niektóre momenty artystycznej drogi wokalisty. Początki kariery Krzysztofa Krawczyka - mówił - sięgają lat sześćdziesiątych i "łączą się z zespołem Trubadurzy, którego był współzałożycielem i wokalistą"

Wyjątkowe warunki wokalne, charakterystyczny głos i charyzma sprawiły, że po dziesięciu latach Krzysztof Krawczyk wybrał drogę solową, którą zapoczątkowała płyta "Byłaś mi nadzieją". Z sukcesami występował na największych festiwalach w kraju oraz w Europie, Australii, na Alasce, Jamajce, na Kubie. Dwukrotnie wyjeżdżał na dłuższe tournee po Stanach Zjednoczonych - wspominał Piotr Gliński.

Piosenki, które zna cała Polska

Jego piosenki: "Jak minął dzień", "Parostatek", "Pamiętam ciebie z tamtych lat", "Ostatni raz zatańczysz ze mną", "Rysunek na szkle" i wiele, wiele innych zapisały się na zawsze w historii polskiej muzyki rozrywkowej i w osobistych wspomnieniach wielu słuchaczy.

REKLAMA

Czytaj także:

- To chyba największe szczęście i satysfakcja dla twórcy, gdy ludzie uśmiechają się – tak jak teraz – na sam dźwięk tych tytułów, gdy automatycznie przypominamy sobie melodię tych utworów i chcielibyśmy je tutaj od razu – Panu Krzysztofowi, tym razem My-Jemu – zanucić - powiedział podczas uroczystości wicepremier.

Piotr Gliński: Krzysztof Krawczyk kochał ludzi

Wspominając artystę, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu powiedział: "Krzysztof Krawczyk kochał ludzi i chętnie im pomagał, wielokrotnie angażując się w działania charytatywne i duchowe, którymi nie epatował opinii publicznej – bo były dla niego ważne przede wszystkim w wymiarze osobistym".

- Doświadczenia życiowe, bardzo niekiedy ciężkie i traumatyczne, owocowały z czasem piękną i głęboką egzystencjalną pointą: łaską wiary, której świadectwo niósł odważnie pan Krzysztof Krawczyk, wraz ze swą żoną Ewą, przez ostatnich niespełna 40 lat swojego życia - przypomniał.

REKLAMA

Krzysztof Krawczyk zmarł 5 kwietnia 2021 roku. Miał 74 lata.

bf


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej