"Der Tagesspiegel": administracja USA chce zapobiec ukończeniu Nord Stream 2

Nadzieje rządu niemieckiego na porozumienie z USA w sprawie gazociągu NS2 zostały jeszcze bardziej osłabione - pisze "Det Tagesspiegel". Administracja Bidena jest "zdeterminowana, aby wykorzystać wszystkie dostępne środki, aby zapobiec zakończeniu Nord Stream 2" - powiedział gazecie rzecznik ambasady USA w Berlinie. 

2021-04-12, 08:13

"Der Tagesspiegel": administracja USA chce zapobiec ukończeniu Nord Stream 2
"Tagesspiegel" pisze, że USA są zdeterminowane, by nie dopuścić do ukończenia NS2. Foto: Reuters/ FORUM

Rzecznik ambasady USA Joseph Giordono-Scholz w wypowiedzi dla dziennika "Der Tagesspiegel" stwierdził również: "Będziemy nadal rejestrować wszelkie organizacje zaangażowane w działania potencjalnie podlegające sankcjom i wyraźnie zaznaczyliśmy, że każda firma ryzykuje sankcje, jeśli weźmie udział w (budowie) Nord Stream 2".

Powiązany Artykuł

ns2.jpg
Rosyjska kampania dezinformacyjna przeciwko Polsce ws. Nord Streamu 2. Żaryn ostrzega przed działaniami wojskowymi

Zarówno prezydent Joe Biden, jak i sekretarz stanu Antony Blinken wezwali do wstrzymania budowy rurociągu. - Jest to geopolityczny projekt Rosji, który zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Europy, a także Ukrainy i wschodnich partnerów NATO - powiedział rzecznik ambasady. - Ten osąd podzielają niektórzy z naszych europejskich partnerów, a nawet niektóre poważne głosy w Niemczech - podkreślił.

Niemcy chcą iść na ustępstwa

"Jak donoszą amerykańskie media, przedstawiciele Niemiec sondują w Waszyngtonie, czy ustępstwa w kwestiach handlowych, lub oferta niemieckich inwestycji w energetykę odnawialną w UE i na Ukrainie, mogłyby udobruchać stronę amerykańską. Departament Stanu nie podał szczegółów, gdy zapytano go o ewentualne oferty lub kompromisy" - pisze "Der Tagesspiegel". 

Według informacji gazety, możliwe oferty strony niemieckiej dla rządu USA w sporze o gazociąg obejmują na przykład "niemieckie inwestycje w rozwój technologii wodorowej na Ukrainie. Ma to ułatwić Ukrainie, która obecnie czerpie dochody z tranzytu rosyjskiego gazu, przejście do ery energii ze źródeł odnawialnych". Podczas niedawnej wizyty w Berlinie ukraińska wicepremier ds. integracji europejskiej Olga Stefaniszyna zadeklarowała, że rozwój energii odnawialnej jest głównym celem jej kraju.

REKLAMA

Czytaj także: 

Szanse niemieckiego rządu w sporze z Waszyngtonem znacznie komplikuje też rozbudowa sił militarnych Rosji u granic Ukrainy. - Stany Zjednoczone są coraz bardziej zaniepokojone rosnącą agresją Rosji na wschodzie Ukrainy, zwłaszcza ruchami wojsk na granicy tego kraju - powiedział Giordono-Scholz.

Powiązany Artykuł

statek nord stream 2 forum 1200.jpg
Statki budujące Nord Stream 2 obiektem prowokacji ze strony Polski? Dowództwo Operacyjne odpiera zarzuty

"Tagesspiegel": podwójna gra USA

"Der Tagesspiegel" zwraca uwagę, że "broniąc projektu, rząd niemiecki zaczął zarzucać partnerowi amerykańskiemu podwójne standardy w stosunkach z Rosją. Na przykład minister spraw zagranicznych Heiko Maas skrytykował USA w debacie na temat Nord Stream 2 w Bundestagu w połowie lutego". 

- Są kraje, które proszą nas o zaprzestanie prac budowlanych (przy NS II), mimo że same zwiększają jednocześnie transport ciężkiej ropy lub import z Rosji - powiedział Maas. Tłem zarzutów są oficjalne dane amerykańskie, według których wielkość dostaw rosyjskiej ropy do tego kraju rośnie z roku na rok, a Rosja zajmuje obecnie trzecie miejsce wśród dostawców ropy do USA.

"Według niezależnych obliczeń udział dostaw rosyjskich w zaspokajaniu popytu na ropę w USA od wielu lat wynosił mniej niż 0,5 proc., ale w minionej dekadzie wzrósł i osiągnął w zeszłym roku rekordowy poziom 7 proc." - pisze "Der Tagesspiegel". 

REKLAMA


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej