Minister kultury: Katyń to symbol walki o prawdę, która trwa do dziś

Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński napisał na Twitterze, że Katyń to symbol trwającej do dziś walki o prawdę. Złożeniem kwiatów przed Pomnikiem Katyńskim przy placu Zamkowym w Warszawie wicepremier oddał hołd ofiarom zbrodni katyńskiej w jej 81. rocznicę.

2021-04-13, 16:02

Minister kultury: Katyń to symbol walki o prawdę, która trwa do dziś

"Katyń to symbol walki o prawdę, która trwa do dziś" - napisał na Twitterze Piotr Gliński. Przypomniał, że wciąż nie znamy nazwisk wszystkich zamordowanych. Dodał, że w ostatnich latach widzimy w Rosji próby podważania sowieckiego sprawstwa. "Polska nigdy nie zgodzi się na kłamstwo i wykorzystanie pamięci o Ofiarach dla doraźnych interesów politycznych" - podkreślił wicepremier.

Pamięć o pomordowanych

Dziś obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Ustanowiony przez Sejm w 2007 roku, przypada on w rocznicę opublikowania przez Niemcy - 13 kwietnia 1943 roku - oficjalnej informacji o odkryciu w Katyniu masowych grobów polskich oficerów.

Powiązany Artykuł

Muzeum Katyńskie.jpg 1200/660
Zbrodnia katyńska upamiętniona przez polską młodzież

Wiosną 1940 roku NKWD, na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego w tym Józefa Stalina, zabiło strzałem w tył głowy blisko 22 tysięcy obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę, 17 września 1939 roku; ludzi, którzy jako jeńcy wojenni mieli gwarantowane prawo przeżycia na podstawie prawa międzynarodowego. Z tej liczby 14 tysięcy 700 stanowili jeńcy z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku, a 7305 osób - w większości cywile, osadzeni w więzieniach zachodnich obwodów Ukrainy i Białorusi.

Czytaj także:

W odpowiedzi na opublikowaną przez Niemcy informację o odkryciu zbiorowych grobów w lesie katyńskim, dwa dni później, 15 kwietnia 1943 roku Radio Moskwa oświadczyło, że zbrodnię popełnili niemieccy okupanci podczas zajmowania okolic Smoleńska. Sowieci przedstawili to jako prowokację Goebbelsa i jego "popleczników" skierowaną przeciwko ZSRR. Przez wiele lat władze Związku Sowieckiego odpowiedzialnością za mord na Polakach, obarczały III Rzeszę Niemiecką. Kłamstwo katyńskie upowszechniała ponad pół wieku sowiecka propaganda oraz władze PRL.

Dziś zbrodnia katyńska jest kwalifikowana jako ludobójstwo i zbrodnia przeciwko ludzkości.
13 kwietnia to symboliczna data upamiętnienia i oddania hołdu jej ofiarom - naszym rodakom.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej