"Więcej osób będzie potrzebować pomocy psychiatry". Prof. Święcicki o skutkach pandemii koronawirusa

- Z obawą patrzę na populację dzieci, zwłaszcza małych, w sytuacji dużych zmian, także w zakresie szkolnictwa, czy ktoś potrafił przewidzieć, jaki będzie ich efekt. Nauczanie zdalne z punktu widzenia socjalizacji, bycia z innymi ludźmi, ma niemal zerowe znaczenie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Łukasz Święcicki (Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie).

2021-04-18, 19:25

"Więcej osób będzie potrzebować pomocy psychiatry". Prof. Święcicki o skutkach pandemii koronawirusa
Zdj. ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/fizkes

Dane ZUS potwierdzają, że COVID-19 uderzył w Polaków. Zamknięcie w domach, niepewność o bliskich czy pracę odbiły się na naszym zdrowiu psychicznym - pisze czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Powiązany Artykuł

Samotność.jpg
Samotność w pandemii. Jak radzić sobie z izolacją?

W zeszłym roku liczba zwolnień z powodu zaburzeń tego rodzaju wzrosła o ponad jedną czwartą w porównaniu z 2019 rokiem. Było ich półtora miliona. Jeszcze więcej, bo aż o 37 proc., wzrosła liczba dni na zwolnieniu z tego powodu. Łącznie było ich 27 mln 700 tys. Dane ZUS pokazują także wzrost ogólnej liczby wystawionych zwolnień o 4,1 proc., a liczby dni na zwolnieniu o 7,2 proc.

Prof. Łukasz Święcicki wyjaśniał specyfikę depresji i wpływ na jej występowanie epidemii koronawirusa. - Z punktu widzenia psychiatry depresja jest chorobą endogenną, w dużym stopniu zależną od predyspozycji genetycznej. Można powiedzieć, że pacjentów z depresją nie powinno przybyć, niezależnie od pandemii. Te osoby chorują nie dlatego, że jest źle - dodał.

- Jeżeli chodzi o osoby z zaburzeniami reaktywnymi, lękowymi, to nie ma wątpliwości, że przedłużający się stres i trauma na pewno zwiększy liczbę osób potrzebujących pomocy psychiatry - podkreśłał. 

REKLAMA

Gość audycji zwracał uwagę, że można w sytuacji epidemii i pracy zdalnej niepokoić się o osoby nadużywające substancji psychoaktywnych, zwłaszcza alkoholu. - To niedoceniony jeszcze aspekt epidemii. Wiele wskaźników pozakazuje, że spożycie alkoholu wzrosło. Ludzie, którzy mogą bezkarnie pić przez parę miesięcy, nie mogą bezkarnie pić przez parę lat, to jest funkcja czasu - zaznaczył prof. Łukasz Święcicki.

Posłuchaj

Prof. Łukasz Święcicki o skutkach pandemii dla zdrowia psychicznego (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 24:33
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

REKLAMA

Prowadzący: Mateusz Drozda

Gość: prof. Łukasz Święcicki, Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie

Data emisji: 18.04.2021

Godzina emisji: 18.33

REKLAMA

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej