Falstart Superligi. Manchester City dał przykład. Kluby Premier League wycofały się z rozgrywek
Superliga jeszcze dobrze nie powstała, a już Manchester City opuścił nowe rozgrywki. To efekt presji publicznej i medialnych doniesień dotyczących ewentualnych sankcji, jakie mogą spotkać drużyny w nich uczestniczące. W ślady "The Citizens" szybko poszły inne kluby z Premier League.
2021-04-21, 07:20
- Światowe media sportowe zdominował temat nowo powstałej Superligi
- Udziału w Superlidze odmówiły m.in. Bayern Monachium, Borussia Dortmund i Paris Saint-Germain
- Jej pierwszym prezesem został obecny szef Realu Madryt Florentino Perez
Powiązany Artykuł
Po sensacyjnej informacji o powstaniu Superligi, światowe media zdominowała informacja dotycząca przełomu w futbolu. Obecnie UEFA, FIFA i krajowe związki robią wszystko, by "ugasić pożar". W Montreux trwa Kongres UEFA, gdzie odbywają się zakulisowe rozmowy. Już wcześniej według informacji "The Guardian", Manchester City i londyńska Chelsea rozważały... opuszczenie Superligi.
City dało przykład
"Obywatele" i "The Blues" znaleźli się w gronie 12 klubów założycieli rozgrywek Superligi. Oba zespoły miały się zdecydować na udział w nowym formacie, tylko dlatego "żeby nie odjechała im konkurencja". Media i kibice krytykują pomysł stworzenia Superligi, a władze obu klubów miały zdecydować się na zmianę zdania. Jedną z sankcji ma być wykluczenie z tegorocznej edycji Ligi Mistrzów, a zarówno City, jak i Chelsea dotarły w niej do półfinałów.
We wtorek wieczorem City oficjalnie poinformowało, że opuszcza szeregi Superligi. "Manchester City FC może potwierdzić, że formalnie podjął decyzję o wycofaniu się z grupy opracowującej plany europejskiej Superligi" - czytamy w komunikacie klubu.
REKLAMA
Komunikat o wycofaniu się z Superligi wystosowały także Manchester United, Tottenham i Arsenal, który już zdążył przeprosić swoich kibiców.
Jako ostatnia z grona angielskich klubów swoje oświadczenie wydała Chelsea. "The Blues" także wycofali się z rywalizacji.
Anglicy nie będą jedyni?
Według dobrze poinformowanego włoskiego dziennikarza Fabrizio Romano, w ślady Anglików pójdą także Inter i AC Milan.
Nowy prezydent FC Barcelony Joan Laporta zapowiedział natomiast, że jego klub zapyta o zdanie socios, czyli zarejestrowanych kibiców.
REKLAMA
Superliga reaguje
Władze Superligi wydały komunikat po rezygnacji Anglików.
"Mimo odejścia angielskich klubów, które podjęły decyzję w wyniku nałożonej na nich presji, jesteśmy przekonani, że nasza propozycja jest w pełni zgodna z europejskim prawem i przepisami" - napisano.
REKLAMA
Wygląda na to, że projekt w obecnej formie okaże się niewypałem.
"Powinniśmy rozważyć najbardziej odpowiednie kroki do przeorganizowania projektu. Naszym celem zawsze było zaoferowanie kibicom możliwie jak najlepszych doświadczeń, jednocześnie oferując całej społeczności piłkarskiej mechanizmy solidarnościowe" - napisano.
Kluczowe decyzje w kwestii sankcji ze strony UEFA dla klubów będących w Superlidze mają zapaść pod koniec tygodnia.
REKLAMA
Wyświetl ten post na Instagramie.
Czym ma być Superliga?
Według zamysłu twórców nowego formatu, Superliga ma zastąpić Ligę Mistrzów w roli najbardziej prestiżowych rozgrywek piłkarskich w Europie.
Do 15 stałych członków, których na początku było 12 (Real Madryt, Manchester United, Juventus, Liverpool, Manchester City, Chelsea, Arsenal, Tottenham Hotspur, angielskie kluby się wycofały, Barcelona, Atletico Madryt, AC Milan i Inter Mediolan), co sezon miałoby dołączać pięciu uczestników, którzy najprawdopodobniej będą wyłaniani na podstawie wyników osiąganych w europejskich pucharach (Lidze Mistrzów i Lidze Europy).
REKLAMA
Prezesem rozgrywek wybrano prezydenta Realu Florentino Pereza. Wiceprezesami zostali Andrea Agnelli z Juventusu i Joel Glazer z Man Utd.
Docelowo w Superlidze, która ma wystartować prawdopodobnie latem 2022 roku, ma grać 20 zespołów (systemem każdy z każdym), z których 15 będzie miało stałe miejsce w rozgrywkach, a pozostałe pięć będzie się zmieniać co sezon.
Powiązany Artykuł
- Superliga nie powstanie, bo trwa od wielu lat [KOMENTARZ]
- Superliga: ratunek dla futbolu czy skok na kasę? Co trzeba wiedzieć o nowych rozgrywkach? [ANALIZA]
- Brytyjski minister sportu: zrobimy wszystko, aby zablokować utworzenie Superligi
- Premier Włoch przeciwny powstaniu Superligi. "Trzeba zachować społeczną rolę sportu"
- UEFA reaguje na Superligę. Trzech półfinalistów może zostać wyrzuconych z Ligi Mistrzów
- "Wojna bogatych". Francuskie media krytykują powstanie Superligi
- Superliga: Florentino Perez broni idei powstania rozgrywek. "Futbol znajduje się w krytycznym momencie"
- Superliga zrewolucjonizuje futbol? "Mecze mogą być krótsze niż 90 minut"
red/The Guardian/Manchester City
REKLAMA
REKLAMA