Czyste powietrze zaczyna się od domu. Termomodernizacja i technologia budowlana w trosce o klimat
Każdego roku w Polsce powstaje 70 do 90 tysięcy domów jednorodzinnych, a istnieje ich już około 6 milionów. Oznacza to, że w tym tempie do 2050 roku powstanie nawet 2,7 mln nowych domów. I każdy z nich będzie miał wpływ na otoczenie i klimat. Technologia budowania i termomodernizacja to narzędzia, które mają przybliżyć nas do niskoemisyjnej przyszłości. Ich rola i waga zostały uwzględnione również w nowym budżecie UE na lata 2021-27. Autorzy raportu TOGETAIR 2021 dzielą się pomysłami, jak to zrobić.
2021-04-22, 08:47
W Unii Europejskiej budownictwo odpowiada za ponad 40% zużycia energii i ponad 35% emisji gazów cieplarnianych. Na etapie budowy i eksploatacji obiektu sektor ten odpowiada za 30% zużycia wody uzdatnionej oraz ponad 50% wydobywanych i pozyskiwanych surowców. Ponad 30% wytwarzanych odpadów związanych jest z budową, rozbiórką lub remontami budynków.
Technologia jest kluczowa
W 2020 roku w budownictwie mieszkaniowym dominowała w Polsce tradycyjna, choć udoskonalona, technologia wznoszenia, którą zastosowano przy budowie 98,5% nowych budynków mieszkalnych oddanych do użytkowania. Szacunki mówią, że produkcja cementu odpowiada za 8% globalnej emisji dwutlenku węgla. Niewiele ustępuje jej sektor produkcji stali odpowiadający za 7-9% tej emisji.
Powiązany Artykuł
Potrzebujemy czystej energii. Przyszłość jest w atomie
Bez cementu, z którego powstaje beton, i bez stali sektor budowlany nie mógłby istnieć. Czy zmniejszenie ich wykorzystania jest możliwe? W budownictwie mieszkaniowym stosowanie tych dwóch materiałów możemy ograniczyć w zasadzie tylko do posadowienia budynków, do pozostałych elementów domu używając materiałów naturalnych, głównie drewna i jego pochodnych. Największą przeszkodą wydaje się tutaj brak dostatecznej wiedzy inwestorów indywidualnych na temat współczesnej technologii ciężkiego szkieletu drewnianego. Pokutują mity o jego niskiej trwałości, słabej konstrukcji czy zbyt małej ochronie przeciwpożarowej. W innych krajach tego typu budynki cieszą się jednak powodzeniem. Przykładem może być Norwegia, w której zbudowano Mjøstårnet - 18-kondygnacyjny wieżowiec o konstrukcji nośnej w całości wykonanej z drewna.
Energia odnawialna
Kluczowa dla domu jest dobra energia. W dosłownym tych słów znaczeniu. Ustawa OZE, która weszła w życie w 2015 roku spowodowała gwałtowny rozwój rynku indywidualnych instalacji fotowoltaicznych w modelu prosumenckim. Zapis pozwalający na korzystanie z sieci elektroenergetycznej jak z wirtualnego magazynu energii zupełnie zrewolucjonizował podejście do domowych instalacji fotowoltaicznych. Dzięki temu inwestor prywatny może wykorzystać produkcję energii z własnej elektrowni prawie w całości, pozostawiając operatorowi sieci jedynie 20-30% z tej części energii, którą u niego zdeponował. W praktyce wykorzystanie energii wzrosło z ok. 30% do ok. 90% bez konieczności inwestowania w kosztowne fizyczne magazyny energii. Ta możliwość przyczyniła się do rozwoju branży i doprowadziła do upowszechnienia się fotowoltaiki do zastosowań domowych. Energia ze źródeł odnawialnych zasila domy, pomagając w redukcji emisji gazów cieplarnianych i ograniczając zjawisko smogu.
REKLAMA
Samowystarczalność energetyczna
WWF w raporcie "Living Planet - Report 2016" podaje, że od lat 70. XX wieku ludzkość wymaga więcej, niż Ziemia może w zrównoważony sposób dostarczyć. Aby sprostać dzisiaj zapotrzebowaniu ludzkości na surowce naturalne, potrzebowalibyśmy więcej niż jednej planety. Ale już teraz mogą powstawać domy w całości zasilane prądem wyprodukowanym z własnej elektrowni słonecznej, który zaspokoi wszystkie potrzeby energetyczne budynku - ogrzewanie, oświetlenie itd. Ta sama elektrownia słoneczna zasili również auto elektryczne, z którego będą korzystali domownicy. Potrzeba do tego dodatkowych rozwiązań technicznych, które z jednej strony podnoszą koszt inwestycji, ale z drugiej pozwalają znacząco obniżyć koszty użytkowania domu i samochodu.
Powiązany Artykuł
Zmiany klimatu mają niebagatelny wpływ na nasze zdrowie. To nie tylko zjawiska ekstremalne, ale także bakterie i wirusy
Takie kompleksowe myślenie o domu i samochodzie w całości zasilanych elektrycznie z własnej instalacji fotowoltaicznej powinno być promowane przez budowanie świadomości inwestorów, że wyższe nakłady inwestycyjne (CAPEX) pozwolą znacząco obniżyć późniejsze koszty eksploatacji (OPEX). W przypadku finansowania inwestycji kredytem/leasingiem będzie to rozwiązaniem bardziej opłacalnym w miesięcznych przepływach i pozwoli dodatkowo uniezależnić się od potencjalnych wzrostów cen nośników energii i samej energii w przyszłości.
Co ważne, planowany nowy nabór wniosków w programie "Mój Prąd" zakłada dofinansowanie również przydomowych magazynów energii. Polska Izba Magazynowania Energii (PIME) już rok temu zwracała uwagę, że polscy prosumenci coraz częściej potrzebują magazynów, które pozwalają korzystać z energii słonecznej wieczorem i w nocy. Dzięki nim gospodarstwa domowe mają szansę osiągnąć nawet 90% samowystarczalności energetycznej.
PolskieRadio24.pl/ TOGETAIR/ mib
REKLAMA
REKLAMA