Przełomowy wyrok francuskiego sądu. Kaleta: tylko polska opozycja odrzuca suwerenność
"Kolejny sąd w państwie UE kwestionuje narzucanie przez TSUE wyższości prawa unijnego nad porządkiem konstytucyjnym. Wszędzie szanują swoją suwerenność, tylko polska opozycja ją odrzuca" - napisał wiceszef MS Sebastian Kaleta, odnosząc się do uzasadnienia środowej decyzji francuskiej Rady Stanu.
2021-04-22, 15:23
Chodzi o orzeczenie, w którym Rada Stanu - będąca odpowiednikiem najwyższego sądu administracyjnego - podtrzymała swoją zgodę na gromadzenie danych użytkowników przez operatorów telekomunikacyjnych do celów dochodzeń związanych z przestępczością zorganizowaną i terroryzmem. W jego uzasadnieniu podkreślono, że francuska konstytucja pozostaje nadrzędna wobec prawa europejskiego.
Powiązany Artykuł
![francja flaga free 1200 .jpg](http://static.prsa.pl/images/67bdd3e8-fd38-46b8-9a7b-6e28ca9c4f23.jpg)
"Konstytucja nadrzędna wobec prawa europejskiego". Ważna decyzja francuskiej Rady Stanu
"Francuska Rada Stanu stwierdziła wczoraj, że najwyższym prawem we Francji jest francuska konstytucja, a zatem Rada Stanu może badać zgodność z prawem francuskim orzeczeń TSUE, aczkolwiek nie zgodziła się z rządem, że w konkretnej sprawie TSUE działał ultra vires" - napisał w czwartek na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.
"To kolejny sąd w państwie UE w ostatnich miesiącach, który kwestionuje narzucanie przez TSUE wyższości prawa unijnego nad porządkiem konstytucyjnym. Orzekały tak ostatnio hiszpański SN, niemiecki FTK. Wszędzie szanują swoją suwerenność, tylko polska opozycja ją odrzuca" - dodał.
REKLAMA
Możliwe naruszenia prawa
Rada Stanu zweryfikowała, czy stosowanie prawa europejskiego nie narusza wymogów francuskiej konstytucji w kwestii gromadzenia danych operatorów telekomunikacyjnych. Po wyjaśnieniach TSUE Rada Stanu zbadała zgodność francuskich ram prawnych z prawem europejskim.
Powiązany Artykuł
![forum sebastian kaleta 1 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/f0689615-3d0d-41f3-ae9a-cfbc58b6a908.jpg)
"Dowód na podwójne standardy w UE". Kaleta o wyroku TSUE ws. Malty
Rada Stanu odmówiła jednak weryfikacji, czy organy Unii Europejskiej, a szczególności TSUE, nie przekroczyły swoich uprawnień (tzw. kontrola "ultra vires"). Chodzi o decyzję TSUE, który wskazał, że państwa UE nie mogą nakładać na operatorów obowiązku przechowywania danych dotyczących m.in. lokalizacji wszystkich użytkowników. Jedynym wyjątkiem jest realne i konkretne zagrożenie bezpieczeństwa narodowego.
"Rada Stanu przypomina, że francuska konstytucja pozostaje nadrzędną normą prawa krajowego" - napisano w uzasadnieniu środowej decyzji, dodając, że konsekwencją tego jest konieczność sprawdzenia, czy "stosowanie prawa europejskiego określone przez TSUE nie narusza w praktyce wymogów konstytucyjnych".
jp
REKLAMA