Przełomowy wyrok francuskiego sądu. Kaleta: tylko polska opozycja odrzuca suwerenność
"Kolejny sąd w państwie UE kwestionuje narzucanie przez TSUE wyższości prawa unijnego nad porządkiem konstytucyjnym. Wszędzie szanują swoją suwerenność, tylko polska opozycja ją odrzuca" - napisał wiceszef MS Sebastian Kaleta, odnosząc się do uzasadnienia środowej decyzji francuskiej Rady Stanu.
2021-04-22, 15:23
Chodzi o orzeczenie, w którym Rada Stanu - będąca odpowiednikiem najwyższego sądu administracyjnego - podtrzymała swoją zgodę na gromadzenie danych użytkowników przez operatorów telekomunikacyjnych do celów dochodzeń związanych z przestępczością zorganizowaną i terroryzmem. W jego uzasadnieniu podkreślono, że francuska konstytucja pozostaje nadrzędna wobec prawa europejskiego.
Powiązany Artykuł
"Konstytucja nadrzędna wobec prawa europejskiego". Ważna decyzja francuskiej Rady Stanu
"Francuska Rada Stanu stwierdziła wczoraj, że najwyższym prawem we Francji jest francuska konstytucja, a zatem Rada Stanu może badać zgodność z prawem francuskim orzeczeń TSUE, aczkolwiek nie zgodziła się z rządem, że w konkretnej sprawie TSUE działał ultra vires" - napisał w czwartek na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.
"To kolejny sąd w państwie UE w ostatnich miesiącach, który kwestionuje narzucanie przez TSUE wyższości prawa unijnego nad porządkiem konstytucyjnym. Orzekały tak ostatnio hiszpański SN, niemiecki FTK. Wszędzie szanują swoją suwerenność, tylko polska opozycja ją odrzuca" - dodał.
REKLAMA
Możliwe naruszenia prawa
Rada Stanu zweryfikowała, czy stosowanie prawa europejskiego nie narusza wymogów francuskiej konstytucji w kwestii gromadzenia danych operatorów telekomunikacyjnych. Po wyjaśnieniach TSUE Rada Stanu zbadała zgodność francuskich ram prawnych z prawem europejskim.
Powiązany Artykuł
"Dowód na podwójne standardy w UE". Kaleta o wyroku TSUE ws. Malty
Rada Stanu odmówiła jednak weryfikacji, czy organy Unii Europejskiej, a szczególności TSUE, nie przekroczyły swoich uprawnień (tzw. kontrola "ultra vires"). Chodzi o decyzję TSUE, który wskazał, że państwa UE nie mogą nakładać na operatorów obowiązku przechowywania danych dotyczących m.in. lokalizacji wszystkich użytkowników. Jedynym wyjątkiem jest realne i konkretne zagrożenie bezpieczeństwa narodowego.
"Rada Stanu przypomina, że francuska konstytucja pozostaje nadrzędną normą prawa krajowego" - napisano w uzasadnieniu środowej decyzji, dodając, że konsekwencją tego jest konieczność sprawdzenia, czy "stosowanie prawa europejskiego określone przez TSUE nie narusza w praktyce wymogów konstytucyjnych".
jp
REKLAMA