Prezes PAIH: pandemia nie zmniejszyła zainteresowania zagranicznych inwestorów Polską
- Wystawa Expo w Dubaju jest szansą dla polskich firm, by zdobyć nowe rynki Bliskiego Wschodu, a też perspektywiczny rynek afrykański - mówił prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Krzysztof Drynda. Zaznaczył, że pandemia nie zmniejszyła zainteresowania zagranicznych inwestorów Polską.
2021-04-25, 08:40
- W ocenie szefa PAIH pandemia nie zmniejszyła zainteresowania zagranicznych inwestorów Polską
- Rozmowy inwestycyjne nie wyhamowały. Nadal jest duże zainteresowanie naszym rynkiem ze strony inwestorów z zagranicy - powiedział
- Podkreślił, że elementem budującym wizerunek Polski jako wiarygodnego partnera jest uruchamianie kolejnych projektów na naszym rynku przez firmy już w Polsce obecne
Krzysztof Drynda wskazuje, że PAIH obsługuje obecnie prawie 200 zagranicznych projektów inwestycyjnych o wartości ponad 8 mld Euro. - To jest wzrost o ok. 5 proc. względem porównywalnego okresu 2020 r. - powiedział. I poinformował, że to głównie inwestycje firm z sektora usług, ale też motoryzacji i elektromobilności, "w której wyrastamy na głównego gracza w Europie". Dominują inwestorzy z Niemiec, Korei Południowej, Japonii, Stanów Zjednoczonych.
Podkreślił, że elementem budującym wizerunek Polski jako wiarygodnego partnera jest uruchamianie kolejnych projektów na naszym rynku przez firmy już w Polsce obecne. Jako przykład podał niedawną, kolejną inwestycję francuskiej firmy Faurecia, obecnej na naszym rynku od blisko ćwierć wieku. - Przed pandemią byliśmy w unijnej czołówce pod kątem tworzenia nowych miejsc pracy. Świadczy to o tym, że mamy wykwalifikowaną i elastyczną kadrę pracowniczą, łatwo dostosowującą się do różnych warunków - wskazał szef PAIH.
Drynda zwrócił uwagę, że branże związane z IT to sektory gospodarki, które "wygrywają na pandemii, bo świat przenosi się do sieci". - Zmiana łańcuchów dostaw jest szansą dla Europy w ściąganiu nowych inwestycji, a przez to olbrzymią szansą dla polskich firm, mogących stać się poddostawcami wszystkich podmiotów, które będą się relokować i szukać rynków przede wszystkim w UE - powiedział. Ocenił, że w najbliższych latach Polska będzie "bramą do Europy dla firm z rynków pozaunijnych".
Prezes PAIH podkreślił, że relokacja firm to skutek nie tylko pandemii. - Mamy też sygnały związane z brexitem. Część przedsiębiorstw brytyjskich myśli o tym, jak funkcjonować w UE - zaznaczył. Przyznał, że w związku brexitem widać spadki w obrocie handlowym. - Krótkoterminowo to są złe informacje, ale ja upatruję w tym olbrzymi potencjał dla polskich przedsiębiorców - ocenił.
Zdaniem prezesa PAIH zmiana łańcuchów dostaw to szansa dla polskich firm z sektora elektromobilności, usług dla biznesu, ale też dla firm działających na rynku IT/ICT czy w branży medtech.
Powiązany Artykuł
Polska drugi raz z rzędu z najniższym bezrobociem w UE. Eurostat podał dane za luty
"Expo w Dubaju przypadnie na przełomowy okres czasu"
Mówiąc o nowych zagranicznych rynkach dla polskich firm, Drynda wskazał na światową wystawę Expo w Dubaju. - Mówimy o Bliskim Wschodzie, ale to się też pośrednio przekłada na bardzo perspektywiczny rynek afrykański - zaznaczył.
W jego ocenie obecność na Expo będzie miała istotne znaczenie ze względu na czas organizacji wystawy. - Expo w Dubaju przypadnie na przełomowy okres dla światowej gospodarki – będzie to dla niej nowe otwarcie, dlatego zależy nam, by program gospodarczy, nad którym pracujemy był nastawiony na łączenie przedsiębiorców; żeby dawał możliwości znalezienia na miejscu nowych kontrahentów - powiedział.
W wystawie, której otwarcie zaplanowano na 1 października weźmie udział ponad 200 krajów. - Potencjał do rozmów biznesowych jest olbrzymi, a wszystko to w bardzo szczególnym czasie - zaznaczył.
W opinii Dryndy polscy przedsiębiorcy powinni też szukać potencjalnych kontrahentów w krajach, z którymi mamy największą wymianę handlową - w Niemczech i Wielkiej Brytanii, "gdzie szczególnie w kontekście brexitu mamy wiele do zrobienia", ale też w krajach azjatyckich, jak Korea i Japonia, czy w Stanach Zjednoczonych.
- Wiceminister funduszy: Krajowy Plan Odbudowy będzie satysfakcjonujący dla obszarów wiejskich
- Nie ma alternatywy dla środków z KPO. Ekspert: to nie tylko impuls popytowy, ale też źródło finansowania wyzwań
Krzysztof Drynda zwrócił uwagę, że jednym z najważniejszych pomysłów na działanie Agencji jest postawienie w centrum przedsiębiorcy: jego oczekiwań i biznesu. To przedsiębiorcy tworzą nowe miejsca pracy i wpływają na rozwój gospodarki. - Naszą rolą jest zarówno obsługa zagranicznych inwestorów w Polsce, jak i wsparcie polskiego eksportu, ale też inwestycji polskich w Polsce - stwierdził. Drynda chce, by PAIH rozszerzała w tym zakresie współpracę z instytucjami państwowymi, takimi jak KUKE, PARP czy BGK, ale też szukała partnerów wśród organizacji branżowych czy izb handlowych. Według niego takie łączenie sił przełoży się bezpośrednio na wsparcie polskich przedsiębiorców.
- Zależy mi na tym, żebyśmy szukali partnerów aktywnie – żebyśmy to my wychodzili z szeroką ofertą do potencjalnych inwestorów. To są sprawy, na które będę mocno stawiał jako prezes - zapowiada prezes PAIH. Jego zdaniem umożliwi to budowanie przewagi konkurencyjnej Polski względem innych gospodarek regionu "już na wczesnym etapie podejmowania decyzji inwestycyjnych".
Wskazując na nowe działania PAIH wymienił program Biznesmikser - w jego ramach rozwój specjalnej platformy, na której przedsiębiorcy będą mogli umieszczać swoje oferty biznesowe. - W ten sposób chcemy łączyć zarówno kooperantów z kraju, jak i zagranicy. Mamy też aktywny e-program eksportowy, który bardzo precyzyjnie łączy bezpośrednio polskich przedsiębiorców z zagranicznymi partnerami - dodał.
Jak podkreślił Drynda, te firmy, które zdecydują na inwestycje w Polsce, stają się naszymi ambasadorami. - Przede wszystkim zależy nam na tych inwestycjach, które wiążą się z jednej strony z transferem technologii, ale też tych, które tworzą wysokojakościowe miejsca pracy – oparte na kapitale ludzkim i wykorzystujące naszą wiedzę i umiejętności, a jednocześnie pozwalające rozwijać się pracownikom - podsumował.
ks
REKLAMA
REKLAMA