Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej. Od tej pory pobyt w ośrodkach wsparcia będzie bezpłatny
Korzystne zmiany dla pracowników socjalnych i zniesienie odpłatności w ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi - takie m.in. zmiany przewiduje podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o pomocy społecznej.
2021-04-26, 21:42
Dzięki przygotowanej przez resort rodziny i polityki społecznej nowelizacji dodatek za pracę w terenie dla pracowników socjalnych zwiększa się z 250 do 400 zł. Nowela ustala też ścieżkę awansu zawodowego oraz przewiduje zapewnienie pracownikom socjalnym pomocy psychologicznej w sytuacji zagrożenia.
Powiązany Artykuł

Maląg: polityka państwa musi się skupiać przede wszystkim na wspieraniu rodziny
Zmieni się też sposób ustalania wysokości zasiłku okresowego w przypadku osoby samotnie gospodarującej. Jak wyjaśnia wiceminister Szwed, zasiłek będzie ustalany do wysokości różnicy między kryterium dochodowym osoby samotnie gospodarującej a jej dochodem - z tym, że miesięczna kwota zasiłku nie może być wyższa niż kwota kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.
- "To dobry krok". Debata nad nowelizacją ustawy o Karcie Dużej Rodziny
- Zamknięcie żłobków i przedszkoli. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 25 kwietnia
Aktualna wysokość kryterium dochodowego na osobę w rodzinie wynosi 528 zł. Dzięki nowemu rozwiązaniu maksymalna wysokość zasiłku okresowego będzie zmieniać się każdorazowo wraz ze zmianą kryteriów dochodowych.
Posłuchaj
Wiceminister Stanisław Szwed zwrócił też uwagę na doprecyzowanie przepisów o zawieraniu kontraktu socjalnego z osobą bezdomną, która uzyska w Polsce status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą. Poszerzono również możliwości realizacji usług w ramach rodzinnego domu pomocy.
kmp