"Potępiliśmy represje wobec polskiej mniejszości". Wiceszef MSZ rozmawiał z ambasador USA na Białorusi
Sytuacja na Białorusi i polityka Rosji w regionie była tematem rozmowy wiceszefa MSZ Marcina Przydacza z ambasador USA na Białorusi Julie Fisher. "Jesteśmy zgodni w naszych ocenach. Wspólnie potępiliśmy stosowaną przez Mińsk politykę represji wobec polskiej mniejszości" - oświadczył wiceminister.
2021-04-27, 23:23
"Rozmowy z ambasador USA na Białorusi Julie Fisher o sytuacji na Białorusi i polityce Rosji w regionie. Jesteśmy zgodni w naszych ocenach. Wspólnie potępiliśmy stosowaną przez Mińsk politykę represji wobec polskiej mniejszości. Społeczeństwo nie może być ofiarą kryzysu sprowokowanego przez władze Białorusi" - napisał na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.
Ataki na Polaków
Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys została w marcu zatrzymana i najpierw skazana na areszt za organizację "nielegalnej imprezy", za jaką władze uznały tradycyjny Jarmark Kaziuki. Potem została objęta postępowaniem karnym w związku z rzekomym "podżeganiem do nienawiści na tle narodowościowym" i "rehabilitacji nazizmu" i umieszczona w areszcie w Mińsku.
Powiązany Artykuł
Tajne rozmowy na Kremlu. "Moskwa chce, by temat integracji Rosji i Białorusi zszedł z pierwszych stron gazet"
Borys i jeszcze trójce działaczy ZPB - Andrzejowi Poczobutowi, Irenie Biernackiej i Marii Tiszkowskiej grozi od pięciu do 12 lat więzienia. Wszyscy przebywają w areszcie, usłyszeli już zarzuty.
REKLAMA
W połowie kwietnia aktywiści Związku Polaków na Białorusi Andrzej Pisalnik i Iness Todryk-Pisalnik po rewizji w ich mieszkaniu zostali przewiezieni do Mińska na przesłuchanie w sprawie karnej toczącej się wobec kierownictwa ZPB, w tym Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta.
Władze zarzucają działaczom ZPB oraz aktywistce polskiej z Brześcia Annie Paniszewej (także w areszcie z takimi samymi zarzutami), że w czasie organizowanych imprez "wychwalali zbrodniarzy wojennych, w tym Romualda Rajsa Burego". Aktywiści odrzucają te oskarżenia jako bezpodstawne. Wszyscy zostali uznani przez białoruskich obrońców praw człowieka za więźniów politycznych.
ZPB to największa na Białorusi organizacja mniejszości polskiej. W 2005 r. władze w Mińsku pozbawiły ją rejestracji. Do celów statutowych działalności ZPB należy pielęgnowanie polskości, krzewienie polskiej kultury, nauka języka i pielęgnowanie miejsc pamięci.
Do przestrzegania międzynarodowych norm dotyczących traktowania mniejszości oraz wypuszczenia aktywistów wzywały Białoruś władze Polski, UE i innych państw.
REKLAMA
jp
REKLAMA