Akcja "Zaszczep się w majówkę". Ogromne kolejki do mobilnych punktów

Wszyscy zainteresowani szczepieniem przeciw COVID-19, mający aktywne e-skierowanie, mogą od soboty do poniedziałku zaszczepić się w mobilnych punktach bez wcześniejszego umawiania się. Obecnie kolejki liczą nawet po kilkaset osób – tak jest m.in. w Krakowie, Olsztynie i Warszawie.

2021-05-01, 07:30

Akcja "Zaszczep się w majówkę". Ogromne kolejki do mobilnych punktów
Kolejki przed punktem szczepień w Krakowie. Foto: Twitter/lovekraków

Mobilne punkty szczepień - w ramach akcji "Zaszczep się w majówkę" - pojawią się we Wrocławiu, Toruniu, Lublinie, Gorzowie Wielkopolskim, Łodzi, Warszawie, Krakowie, Opolu, Rzeszowie, Gdyni, Chorzowie, Białymstoku, Olsztynie, Kielcach, Poznaniu i Szczecinie.

Powiązany Artykuł

mid-21428027 (2).jpg
"Pozytywna rola szczepień". Prof. Anna Boroń-Kaczmarska o łagodzeniu obostrzeń

Adresy i godziny otwarcia mobilnych punktów znaleźć można na stronach urzędów wojewódzkich. Na szczepienie w nich nie ma zapisów czy rejestracji. Wystarczy się zgłosić i poczekać na swoją kolej. Przed zastrzykiem pacjent przejedzie standardową kwalifikację.

Posłuchaj

Akcja zaszczep się w majówkę. Relacja Barbary Góry (IAR) 0:49
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

W sobotę do starszych roczników uprawnionych do szczepienia dołączyły osoby urodzone w latach 1984 i 1985, a 3 maja dojdą kolejne dwa roczniki - 1986 i 1987. Także wszyscy 30-latkowie lub starsi, którzy wypełnili formularz w pierwszym kwartale tego roku, mają już aktywne e-skierowanie.

Mobilne punkty szczepień

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk zapowiedział w piątek, że duża część mobilnych punktów szczepień, które zostaną uruchomione w majówkę zostanie później wykorzystana w powiatach, w których jest najmniej punktów szczepień i w których terminy oczekiwania na szczepienia są najdłuższe.

Posłuchaj

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zachęca do szczepienia się przeciwko COVID-19 (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Po majówce rejestracja kolejnych roczników będzie kontynuowana. Rząd zapowiada, że do 9 maja wszystkie osoby powyżej 18 lat będą miały wystawione e-skierowanie. Oznacza to, że po tym terminie każda pełnoletnia osoba będzie mogła zarejestrować się na szczepienie.

Czytaj więcej:

Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Preparaty firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe. Preparat opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, wymaga podania jednej dawki. 

Ogromne kolejki

Bisko 300 osób oczekuje od rana w kolejce do mobilnego punktu szczepień, który zorganizowano w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. Wiele osób przyjechało hulajnogami, rowerami. W kolejce odbywają się towarzyskie pogawędki, a ponieważ jest chłodno, oczekujący mają ze sobą termosy z ciepłymi napojami.

REKLAMA

Czas oczekiwania na szczepienie w mobilnym punkcie szczepień w olsztyńskim Urzędzie Wojewódzkim wynosi blisko 2 godziny. 

Również przed punktem szczepień przy placu Bankowym w Warszawie czeka wielu chętnych. Pierwsi chętni ustawili się w kolejce około godziny 3 w nocy. Podkreślają, że możliwość skorzystania z mobilnego punktu szczepień jest dla nich wygodna.

W sobotę do godz. 10:00 ponad 200 osób zostało zaszczepionych jednodawkowym preparatem firmy Johnson & Johnson w mobilnym punkcie na Rynku Głównym w Krakowie. Ponad 1000 osób czeka w kolejce, która ciągnie się przez cały Rynek, aż do ul. Mikołajskiej. Pierwsi zainteresowani przyszli na Rynek już o 5.00 rano.

- Mam nadzieję, że dzisiejsza akcja przekona nieprzekonanych, że warto się szczepić  - mówił dziennikarzom wojewoda małopolski Łukasz Kmita. - Jak widzimy, odzew jest ogromny - dodał.

Akcja "Zaszczep się w majówkę" cieszy się również ogromnym zainteresowaniem w Gdyni. W kolejce przed mobilnym punktem szczepień ustawiło się już ponad 800 osób - poinformował w sobotę Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku.

REKLAMA

Mimo opadów deszczu na otrzymanie preparatu w około 500-metrowej kolejce do punktu szczepień w Łodzi oczekiwało kilkuset mieszkańców z regionu łódzkiego. Pierwszy chętny ustawił się o godz. 3 w nocy. 

W chorzowskim Parku Śląskim już od 5 rano ustawiały się kolejki, o 7.30, na pół godziny przed otwarciem punktu, było to już 300 osób. - Na tę chwilę jest już ponad 220 osób zaszczepionych z kolejki, która liczy około 900 osób – powiedziała przed południem rzecznik wojewody śląskiego Alina Kucharzewska. 

Pomogą żołnierze

Kolejka chętnych w punkcie zlokalizowanym na dziedzińcu Pałacu Branickich w Białymstoku ustawiła się jeszcze przed godz. 10, dlatego pierwsze szczepienia rozpoczęto nieco wcześniej, niż planowano. W sumie pracują tam trzy zespoły (lekarz plus pielęgniarka) i rejestratorka, medykom z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) w Białymstoku pomagają żołnierze WOT.


dn

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej