Żar zaleje całą Polskę. IMGW pokazał mapy z prognozą długoterminową
W ostatnich latach letnie miesiące przynoszą na zmianę burze i fale upałów. Jak wynika z nowej, długoterminowej prognozy IMGW, tegoroczne wakacje mają być jeszcze gorętsze. Temperatura ma przekroczyć normę wieloletnią w całym kraju zarówno w lipcu, jak i sierpniu.
2025-04-10, 08:45
Zmienna pogoda w kwietniu
Najbliższe dni będą chłodne, poza przymrozkami lokalnie mogą wystąpić także opady śniegu. Sytuacja poprawi się w przyszłym tygodniu. IMGW prognozuje wzrost średniej temperatury do ponad 20 st. C. niemal w całym kraju.
Kolejne tygodnie przyniosą nieznaczne ochłodzenie, ale z aktualnych prognoz nie wynika, aby do Polski znów napłynęły masy chłodnego powietrza. Możemy spodziewać się raczej temperatur powyżej normy wieloletniej.
Prognoza długoterminowa IMGW na resztę wiosny i wakacje
IMGW opublikowało już eksperymentalną prognozę długoterminową, która obejmuje maj, czerwiec, lipiec i sierpień. Jak aura będzie kształtowała się w dalszej części wiosny oraz latem?
REKLAMA

W maju Instytut przewiduje, że w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza prawdopodobnie będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Natomiast suma opadów może mieścić się w normie, ale na północnym zachodzie i zachodzie synoptycy przewidują, że maj będzie tam bardziej suchy niż w ostatnich latach.

Zapowiada się również cieplejszy czerwiec. IMGW prognozuje, że temperatura przekroczy normę wieloletnią, z wyjątkiem południowo-wschodniej Polski, tam temperatury mają mieścić się w normie. Według synoptyków w czerwcu prawdopodobnie będzie padać podobnie jak w analogicznym okresie roku w latach 1991-2020.
REKLAMA

Instytut prognozuje, że wakacyjne miesiące będą cieplejsze niż w ostatnich latach. Biorąc pod uwagę fakt, że zazwyczaj o tej porze roku przez Polskę przechodzą fale upałów, możemy spodziewać się bardzo wysokich temperatur. Natomiast suma opadów zarówno w lipcu, jak i sierpniu zmieści się w normie wieloletniej.
Metodologia IMGW
W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza / miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020.
REKLAMA
Gdy przewidywana jest średnia temperatura / suma opadów:
- powyżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy / bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
- poniżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy / bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
- w normie można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.
Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).
Źródła: PolskieRadio24.pl/IMGW/kor
REKLAMA