"Kontynuatorzy w sztafecie walczących o Polskość". Premier o uczestnikach III powstania śląskiego
- Ich wysiłek, ich wielki czyn doprowadził do tego, że te uprzemysłowione tereny, bogate w zasoby naturalne, mogły należeć do Polski i stanowiły o podstawie gospodarczej II RP. Dziękujemy im za to i pamiętamy o ich przelanej krwi, o ich odwadze, ich poświęceniu i wysiłku - mówił w Chorzowie premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu odwiedził Śląsk w 100. rocznicę wybuchu III powstania śląskiego.
2021-05-02, 15:19
Powiązany Artykuł
Powstania śląskie - zobacz serwis specjalny PolskieRadio.pl
W swoim wystąpieniu w Chorzowie, szef rządu mówił o trudzie powstańczym i o tym, co udało się dzięki powstaniu osiągnąć. - To dzięki ich staraniom przetrwała II Rzeczpospolita i dzięki ich staraniom dzisiaj tutaj też jesteśmy. Bo to właśnie ich wysiłek, ich wielki czyn doprowadził do tego, że te uprzemysłowione tereny, bogate w zasoby naturalne, minerały, mogły należeć do Polski i stanowiły o podstawie gospodarczej II RP. Dziękujemy im za to i pamiętamy o ich przelanej krwi, o ich odwadze, ich poświęceniu i wysiłku - wskazał.
Posłuchaj
Mateusz Morawiecki mówił, że łatwo jest kochać ojczyznę, która jest wolna, bezpieczna, dostatnia i spokojna, a dużo trudniej jest kochać taką, która jest niespokojna, targana wieloma konfliktami i problemami. Premier zwracał przy tym uwagę na wyjątkowe poświęcenie uczestników tamtych walk.
"Dziękujemy także poprzednikom"
Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że powstańcy śląscy byli "kontynuatorami dzieł w sztafecie pokoleń Polaków, Ślązaków, walczących o polskość tych ziem, walczących o niepodległość wolność". Przywołał nazwiska m.in. Karola Miarki i ks. Lompy, mówiąc, że to "biografie wspaniałych Polaków, walczących przeciw germanizacji tych ziem "w dramatycznych okolicznościach zaborów". - Dziękujemy także im, poprzednikom powstańców śląskich za ich wiarę, za ich trud, za ich starania, za ich wielkość - mówił szef rządu.
Czytaj także:
- III Powstanie Śląskie - ostatni i zwycięski zryw Polaków na Śląsku
- Powstania śląskie – historia i znaczenie
Premier Mateusz Morawiecki złożył w niedzielę po południu kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach. Szef rządu oddał w ten sposób cześć walczącym powstańcom w 100. rocznicę III Powstania Śląskiego.
REKLAMA
Potajemna pomoc ówczesnego rządu
III powstanie śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku i trwało ponad dwa miesiące - do 5 lipca. Podobnie jak dwa poprzednie zrywy, miało na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski.
Główną przyczyną wybuchu III Powstania był podział Śląska, o którym zdecydowała Komisja Międzysojusznicza po plebiscycie z 20 marca 1921 roku, przyznając prawie cały obszar Niemcom. Nasz kraj miał otrzymać tylko powiaty pszczyński i rybnicki. Do głosowania dopuszczono jednak osoby, które wcześniej opuściły Śląsk. III Powstanie było organizowane w porozumieniu z polskim rządem, który wprawdzie nie mógł działać jawnie, by nie naruszyć postanowień traktatu wersalskiego, ale udzielił powstańcom znacznej pomocy. W walkach poległo około 2 tysięcy Polaków. Powstańcy zdołali opanować prawie cały obszar plebiscytowy i obronić go później przed siłami niemieckimi. Po ustaniu walk Rada Ambasadorów zdecydowała o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska.
IAR, PolskieRadio24.pl/ mbl
REKLAMA