Abp Gądecki: nadeszła godzina, aby zrodziło się marzenie o bardziej braterskim społeczeństwie
Arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski powiedział w Apelu Jasnogórskim w przeddzień Uroczystości NMP Królowej Polski (02.05.), że pandemia COVID-19 "dowiodła, że nikt nie uratuje się sam, że naprawdę nadeszła godzina, aby zrodziło się marzenie o bardziej braterskim społeczeństwie".
2021-05-03, 05:00
Duchowny mówił, że jest ono możliwe do osiągnięcia, ponieważ "struktura duchowa życia ludzkiego jest określana przez miłość, która prowadzi nas do szukania tego, co lepsze dla życia duchowego i materialnego naszych bliźnich". Przewodniczący Episkopatu podkreślił również potrzebę wzięcia odpowiedzialności za losy osób chorych i najsłabszych.
- My wszyscy jesteśmy współodpowiedzialni za budowę społeczeństwa, które pragnie i potrafi włączać, integrować oraz nieść ulgę temu, kto cierpi. Społeczeństwa, w którym nie może być odmówione nikomu prawo do życia, skoro zaś prawa nie mają granic, dlatego nikt nie powinien zostać z nich wykluczony, bez względu na to, gdzie się urodził - powiedział.
Arcybiskup Gądecki zwrócił uwagę na sytuację emigrantów - ludzi uciekających przed wojnami, prześladowaniami, katastrofami naturalnymi, przed pozbawionymi skrupułów przemytnikami. Podkreślił potrzebę zarządzeń globalnych podejmujących długotrwałe projekty w imię solidarnego rozwoju wszystkich ludów, a nie jedynie będące reakcją na pojedyncze sytuacje nadzwyczajne.
- Potrzebna jest lepsza polityka - będąca jedną z najcenniejszych form miłości społecznej - taka, która odda się na służbę dobru wspólnemu i będzie dążyć do zapewnienia wszystkim możliwości rozwoju własnych zdolności. (...) Polityka skoncentrowana na godności człowieka, a nie na jego zniewoleniu przez gospodarkę - zaznaczył przewodniczący Episkopatu.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Kościół zawsze będzie stał na straży dobra i prawdy". Bp Kamiński wspomina słowa kard. Wyszyńskiego
"Z pokojem związane jest przebaczenie"
Arcybiskup Stanisław Gądecki odwołał się również do roli Kościoła w społeczeństwie. Podkreślił, iż nie może być ona ograniczana jedynie do sfery prywatnej. - Wierni nie mogą wyrzec się politycznego wymiaru swojej egzystencji, który zakłada stałe zwracanie uwagi na dobro wspólne i troskę o integralny rozwój człowieka według zasad ewangelicznych - apelował przewodniczący KEP.
Następnie zatrzymał się nad wartością i promocją pokoju w Ojczyźnie, który prowadzi do ukształtowania społeczeństwa opartego na służbie innym oraz na dążeniu do pojednania i wzajemnego rozwoju.
- Z pokojem związane jest przebaczenie; trzeba kochać wszystkich bez wyjątku, kochać zaś prześladowcę znaczy pomóc mu się zmienić i nie pozwolić na dalsze uciskanie przez niego bliźnich. Przebaczenie to nie bezkarność, ale raczej sprawiedliwość i pamięć, bo przebaczenie nie oznacza zapomnienia, ale raczej odrzucenie niszczącej siły zła i zemsty. Ważna jest pamięć o tym, co dobre - arcybiskup Gądecki.
- Warszawa: msza św. i modlitwa o owoce beatyfikacji prymasa Wyszyńskiego
- "Kościół zawsze będzie stał na straży dobra i prawdy". Bp Kamiński wspomina słowa kard. Wyszyńskiego
Na zakończenie rozważań, w jedności z papieżem Franciszkiem, ze wszystkimi polskimi biskupami, zapewnił o modlitwie w intencji Kościoła w Polsce oraz za wszystkich rodaków przebywających w Ojczyźnie i poza jej granicami.
Apel Jasnogórski rozpoczął obchody Uroczystości NMP Królowej Polski, które w tym roku w Sanktuarium Jasnogórskim przeżywane będą w szczególnej łączności z papieżem Franciszkiem i wiernymi zgromadzonymi w różnych miejscach świata, aby błagać o ustanie pandemii. Trzydzieści sanktuariów z całego świata poprowadzi modlitwę maryjną w ramach maratonu modlitewnego pod hasłem „Kościół modlił się nieustannie do Boga”.
ks
REKLAMA